ABD'de ara seçim: Trump’ın partisi, Temsilciler Meclisi’ni kaybetti

ABD’de yapılan ara seçimlerde Başkan Donald Trump’ın üyesi olduğu Cumhuriyetçi Parti, Senato çoğunluğunu korurken Temsilciler Meclisi’nde azınlığa düştü.

ABD'de ara seçim: Trump’ın partisi, Temsilciler Meclisi’ni kaybetti

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 435 sandalyeli Temsilciler Meclisinin tamamının ve 100 sandalyeli Senatonun ise 35'inin yeniden şekilleneceği ara seçimlerde doğudaki eyaletlerde sandıkların çoğu kapandı, batıda ise oy verme işlemi sürüyor. İlk sonuçlara göre Senato'da Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi'nde Demokratlar çoğunluğu elde etti. ABD Başkanı Trump ise "Bu gece muhteşem bir başarıydı, herkese teşekkürler" açıklaması yaptı.

Katılımın önceki seçimlerden yüksek çıkması bekleniyor

ABD seçmenleri, ara seçimler için sandık başına gitti. Birçok eyalette oy kullanma merkezlerinde uzun kuyruklar oluştu. Bugüne kadar yapılan son üç ara seçimde seçime katılım oranı ortalama yüzde 40 olurken, bu yıl yüksek katılım bekleniyor.

Birçok uzmanın ‘son dönemin en önemli ara seçimi’ değerlendirmesini yaptığı 6 Kasım seçimleri, ABD Başkanı Trump için de adeta bir referandum konumunda.

İlk sonuçlar

Kongre seçimlerinde doğudaki bazı eyaletlerde sandıklar kapandı. Altı farklı zaman diliminin bulunduğu ABD'de sandıkların kapanış saatleri eyaletlere göre farklılık gösteriyor.

ABD medyasının derlediği resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar çoğunluğu elde etti. NBC’nin geçtiği rakamlara göre, 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar’ın 229, Cumhuriyetçiler’in de 206 sandalyeye sahip olacağı tahmin ediliyor. Senato’da ise Cumhuriyetçiler çoğunluğu koruyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler