ABD: YPG'yle ilişkimiz taktiksel ve geçici

ABD'li üst düzey bir yetkili yaptığı açıklamada, YPG ile ilişkileriyle ilgili olarak, 'Geçici, taktiksel ve eylem odaklı' ifadesini kullandı.

ABD: YPG'yle ilişkimiz taktiksel ve geçici

Menbiç’in dışında TSK’yle ortak devriyeyle ilgili açıklama yapan ABD’li üst düzey yetkili, “Devriyelerin başlaması büyük bir başarı. Devriyelerin sıklığına komutanlar karar verecek. Devriyeler Suriye stratejimizin doğal bir parçası” açıklamasında bulundu.

ABD askerlerinin YPG’yle devriyeye çıktığı hatırlatılan yetkili, “Bu YPG ile ortaklığımızın doğal uzantısı olarak görülmeli. Bu Türkiye ile değil, Suriye’nin kuzeydoğusundaki istikrarla ilgili” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin endişelerini çok iyi anladıklarını ifade eden yetkili, “Suriye içinde bir devletçik oluşmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Fırat’ın doğusuna Türkiye’nin olası askeri harekatıyla ilgili değerlendirmede de bulunan ABD’li yetkili, “Türkiye’nin endişesini anlıyoruz ancak Türkiye de bizim endişelerimizi anlamalı” yorumunda bulundu.

ABD’nin PKK’nin üç lideri için 12 milyon dolar ödül koymasını hakkında ise “Türkiye’nin endişesine karşılık vermek için yaptık. Türkiye’nin terörle mücadelesine Amerikan yönetiminin destek kararlılığı gösterildi” dedi.

Türkiye’nin Rusya’dan almayı planladığı S-400 füze savunma sistemiyle ilgili de görüşlerini dile getiren ABD’li yetkili, “Bir daha gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi

(Duvar)

Etiketler: ABD, YPG, Türkiye, PKK, Menbiç

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler