ABD, Yemen'de Suudilere olan desteği askıya aldı

Suudi Arabistan'ın öncüllüğünde Yemen'de yürütülen savaşta ABD'nin desteğini askıya almasını öngören tasarı ABD Senatosu'nda kabul edildi. Kararın onaylanmasında Trump yönetiminin Kaşıkçı cinayetindeki duruşundan rahatsız olan senatörler etkili oldu.

ABD, Yemen'de Suudilere olan desteği askıya aldı

ABD yönetiminin Yemen savaşında Suudi Arabistan'a verdiği desteği sona erdirmesini öngören yasa tasarısı ABD Senatosu'nda oylanarak ilk oylamada kabul edildi. Tasarı 37'ye karşı 63 oyla onaylandı.

Senato, Suudi Arabistan'ın önderliğinde başlatılan savaş ve ablukanın bitirilmesini oylamadan önce Trump yönetiminden yetkililerin açıklamalarını dinledi. Oturumdan konuşan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo "Zamanlama kötü oldu. Bu krizi tam da diplomatik yollarla çözmeye çalışıyorduk" dedi.

Trump yönetiminin, El Kaide ile savaşmadıkları sürece Yemen'deki tüm birliklere ve Arabistan öncülüğündeki hava saldırılarına verilen desteğin 30 gün içinde bitirilmesini öngören karar tasarısının savunucularından olan Senatör Barnie Sanders da Senato'da bir konuşma yaptı.

Sanders: "İnsani bir facianın parçası olmayacağız"

Sanders açıklamasında, ABD'li senatörlerin Suudi hükümetine "tehlikeli, yıkıcı ve sorumsuz bir askeri politikaya sahip olan despotik bir rejimin yol açtığı felaket savaşlarına destek olmaya devam etmeyecekleri" mesajını göndermeleri gerektiğini söyledi.

Sanders "Şimdiden 85 bin çocuk açlıktan öldü. Birleşmiş Milletler milyonlarca insanın açlıktan öleceğini söyledi. Kolera var ve ülkede temiz içme suyu yok. ABD'nin savaşla bağını koparmasının zamanı geldi" diye konuştu.

Elde edilen sonucun, Suudi Arabistan ve dünyaya, ABD'nin insani bir facianın parçası olmayacaklarına dair mesaj niteliği taşıdığını kaydeden Sanders, "Yemen'deki savaşta neler olduğuna ve bundaki rolümüze karar vermeliyiz, bugünkü oylama budur" dedi.

Yemen'de insani yıkım devam ediyor

Kızılhaç Komitesi'nin (ICRC) Ortadoğu'daki sözcüsü Sara el-Zevkari, Anadolu Ajansı'na Yemen'deki son durumla alakalı açıklamalarda bulundu.

Zevkari yaptığı açıklamada, Yemen'de dört yıldan beri devam eden iç savaş ve had safhaya ulaşan insani kriz sebebiyle 27 milyon nüfuslu ülkedeki 22 milyon Yemenlinin insani yardıma muhtaç olduğunu söyledi. İnsanların günde genellikle bir öğünden az beslendiklerini belirtti.

Yemen'de dünyadaki en büyük insani krizin yaşandığını ve bunun sahaya yansıdığını ifade eden Zevkari şöyle devam etti:

"Yemen'de insani durum felaketten daha fazlası. Çatışmalar, gıda ve yakıt fiyatları, temiz suya erişim ve hareket etme özgürlüğü gibi gündelik hayatın her yönünü etkiliyor. Yemenliler çökme noktasına geldi ve bu şartlar altında dayanmaları çok zor. Milyonlarca Yemenli aç uyuyor."

Günlük gıdalarını ve ilaçlarını satın alamayan birçok Yemenlinin olduğunu belirten Zevkari, Yemen halkının çektiği acıları sona erdirmek için güçlü siyasi çabalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Açlık tehlikesi

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Sözcüsü Herve Verhoosel de 16 Ekim'de yaptığı açıklamada, Yemen'de 18 milyon kişinin günlük yiyeceğini nereden elde edeceğini bilemediğini ve bunlardan 8 milyondan fazla kişinin ise tam bir açlık uçurumunun kenarında olduğunu söylemişti.

Kısa bir süre sonra 3,5 milyon kişinin gıda bulamama sıkıntısına düşme ihtimalinin olduğuna dikkati çeken Verhoosel, 12 milyonluk bir nüfusun açlık tehlikesi içinde olduğunu açıklamıştı.

Bianet

Etiketler: ABD, Yemen, Suudi Arabistan

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler