ABD Türk pilotlara F-35 eğitimi vermeme kararı aldı

ABD’nin F-35 savaş uçağı konusunda eğitim almak için Amerika’ya gelmeyi planlayan Türkiyeli pilotları kabul etmeyi durdurmaya karar verdiği öğrenildi. ABD'li yetkililer, kararın S-400 hava savunma sistemleriyle ilgili olduğunu ifade etti.

ABD Türk pilotlara F-35 eğitimi vermeme kararı aldı

Reutsers’a konuşan ismini vermeyen ABD yetkilileri, bu kararın S-400 Rus hava savunmalarını satın alma sürecini devam ettiren Ankara ile anlaşmazlığın sürdüğünün bir işareti olduğunu ifade etti.

İsminin açıklanmaması koşuluyla Reuters’a konuşan ABD’li yetkililer, Türkiye’nin planlarını değiştirmesi durumunda söz konusu kararın geri alınma ihtimalinin olduğunu ifade ederek, söz konusu kararın yalnızca, ABD’ye gelecek olan Türk pilot ve bakım ekibine yönelik olduğunu belirttiler.

Karar, ABD'de halihazırda F-35 eğitimi alan pilotları kapsamıyor

Fakat yetkililer, şu anda Arizona’daki Luke Hava Kuvvetleri Üssü’nde eğitim gören Türk pilotların ve bakım ekiplerinin eğitimini durdurmak için henüz resmi bir karar verilmediğini belirtirken, Reuters adımın geçen hafta ciddi olarak değerlendirildiğini ifade etti. 

2’si eğitmen 4’ü pilot 6 Türk subayın ABD’de Luke Üssü’nde eğitimini sürdürdüğü ifade edildi.

ABD-Türkiye ilişkilerinde S-400 gerilimi

Reuters’ın haberinde Türk pilotlar hakkındaki kararın, Türkiye'nin S-400 satın alma işleminde ilerlemeye devam ettiğini gösterdiği ifade edildi.

Pentagon’un ise yeni Türk pilotlarının kabul edilip etmeyeceği konusunda yorum yapmayı reddettiği bildirilirken, Ankara ile Patriot füze savunma sistemi satışına ilişkin görüşmeler yapıldığı belirtildi.

ABD ile AKP hükümeti arasındaki ilişkiler Rusya S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle 31 Mart seçimleri öncesindeki gerginliğini sürdürüyor.

İki ülkenin de üst düzey isimlerinden karşılıklı yüksek sesli açıklamalar yapılırken, bu gerilim dövizdeki seyre de da yüksek tansiyon olarak yansıyor.

(ArtıGerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler