ABD Senatosu: 'Erdoğan'ın korumalarına silah verilmeyecek'

ABD Senatosu, Washington’da eylemcilere saldırdıkları gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumalarına silah satılmasını engelledi. Senato Bütçe Komisyonu, korumalara silah satışının yasaklanmasını öngören tasarıyı onayladı.

ABD Senatosu: 'Erdoğan'ın korumalarına silah verilmeyecek'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen mayıstaki Washington ziyareti sırasında Türkiye Büyükelçiliği konutu önünde yaşanan koruma saldırısı konusunda ABD’den yeni bir tepki daha geldi. ABD Senatosu Bütçe Komisyonu, Erdoğan’ın korumalarına silah satışının yasaklanmasını öngören tasarıyı onayladı.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, New Hampshire merkezli silah üreticisinin Erdoğan’ın korumalarına yaklaşık 1 milyon 200 bin dolar değerinde yarı otomatik tabanca ve mühimmat satışına yeşil ışık yaktığını bu yılın başında Kongre’ye bildirmişti. Ancak satış, Türkiye Büyükelçiliği’nin önünde yaşanan olayın ardından askıya alınmıştı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, yasak öngören tasarının onaylanmasıyla birlikte satışın tamamen rafa kaldırıldığı belirtiliyor. Tasarıyı Senatör Patrick Leahy ile birlikte hazırlayan Chris Van Hollen, komisyonun ilgili oturumundaki konuşmasında bu kararla Türkiye’ye iki mesaj verildiğini belirtti. Van Hollen, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarının, Amerikan topraklarında barışçıl bir şekilde protesto gösterisi düzenleyen Amerikalılara saldırmasına izin vermeyeceğiz ve bu davranışlarından dolayı onlara silah satışını onaylamayacağız” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler