ABD Savunma Bakanı Mattis: YPG'ye silah konusunda Trump'ın çizgisindeyiz

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Suriye’de artık saldırı yerine güvenlik gücüne ihtiyaç olduğunu söyledi. YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçlerine silah yardımının kesilip kesilmeyeceğine yönelik soruyu da "Başkan'ın çizgisinde ilerleyeceğiz" diye yanıtladı.

ABD Savunma Bakanı Mattis: YPG'ye silah konusunda Trump'ın çizgisindeyiz

YPG’ye silah yardımı konusunda ABD Başkanı Donald Trump ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Kasım’daki telefon görüşmesinin ardından ABD Savunma Bakanı James Mattis’ten açıklama geldi. Bölgede saldırı gerektiren çatışmaların azaldığını belirten Mattis, IŞİD’in yenilgiye uğratılmasıyla askerî çabadan ziyade diplomatik bir sürece girildiğini söyledi.

Amerika'nın Sesi'ne göre, Mattis’in son açıklamaları, Suriye’deki savaşta IŞİD’in yenilgiye uğratılmasında kritik bir rol oynayan YPG güçleriyle ABD’nin ilişkilerinin son durumunu ortaya koyuyor. ABD Başkanı Donald Trump ve Recep Tayyip Erdoğan arasında 24 Kasım’da gerçekleşen telefon görüşmesi sonrasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Trump'ın görüşmede bundan sonra YPG'ye silah verilmeyeceğini söylediğini belirtmişti.

Beyaz Saray’dan net bir açıklama yok
Ancak Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Trump'ın bundan sonra YPG'ye silah yardımı yapılmayacağı yönünde herhangi bir sözü yer almadı. Beyaz Saray’dan görüşme sonrası yapılan yazılı açıklamada “Önceki politikalarımızla tutarlı olarak, Başkan Trump ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Rakka Savaşı artık tamamlandığı ve IŞİD'in bir daha dönmemesi için istikrar sürecine girdiğimiz için, Suriye'de sahadaki ortaklarımıza sağlanan askeri destekte beklemedeki düzeltmelerle ilgili bilgilendirdi" denmişti.

Ancak Mattis’in son açıklaması, ABD’nin Suriye’de YPG ile ilgili duruşunu değiştirmeyi planladığını doğruluyor. Bölgede saldırı gerektiren çatışmaların azaldığına dikkat çeken bakan, IŞİD yenilgiye uğrarken, ‘askeri çaba’dan Cenevre Süreci gibi ‘diplomatik çaba’ dönemine geçildiğini bildirdi. Mattis, bu yaklaşımın ABD’nin bölgedeki müttefiklerini de etkileyeceğini kaydetti.

‘Bölgede polis gücüne ihtiyaç var’

Mısır’ın başkenti Kahire’ye giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mattis sözlerine şöyle devam etti: “Koalisyon taarruzlarını durdurduğu, YPG de silahlı bir güç olduğu için, belli ki buna ihtiyaç yok. Güvenliğe, polis gücüne ihtiyaç var. IŞİD’in geri gelmemesini sağlayacak yerel güçlere ihtiyaç var.” ABD Savunma Bakanı, bu açıklamasının YPG’ye silah yardımını durduracakları anlamına gelip gelmediği sorusuna ise “Tam olarak Başkan’ın ilan ettiği çizgide ilerlemeyi sürdüreceğiz” yanıtını verdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler