ABD: Osman Kavala serbest bırakılmalı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'den 1000 gündür hüküm giymeden hapiste tutulan Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını talep etti.

ABD: Osman Kavala serbest bırakılmalı

 

ABD Dışişleri Bakanlığı, iş insanı Osman Kavala’nın bin gündür tutuklu olması nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Osman Kavala’nın mahkumiyet kararı olmasına rağmen uzun süredir cezaevinde olduğu hatırlatılan açıklamada, “Türk hayırsever ve sivil toplum lideri Osman Kavala hiçbir suçtan hüküm giymeden 1000 gününü hapiste geçirmiştir. ABD uluslararası sorumluluklara ve zorunluluklara saygı duymanın önemini hatırlatır” denildi.

Sputnik’in haberine göre, Kavala’nın tahliye edilmesi istenen açıklamada, “Türkiye’den adalet ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığına uymasını ve Osman Kavala’yı serbest bırakmasını, bu sırada davasının adil, şeffaf ve hızlı biçimde sonuçlanmasını istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Gezi Parkı eylemleri davasında beraat eden Osman Kavala, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bir soruşturma gerekçesiyle cezaevinden çıkmadan tutuklanmıştı. Kavala, hakkında daha sonra “siyasal veya askeri casusluk” suçlamasıyla da tutuklama kararı verilmişti. Darbe girişimi soruşturmasında tahliyesine hükmedilen Kavala, casusluk suçlaması nedeniyle cezaevinden çıkamamıştı.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler