ABD olası yaptırımlara karşı uyardı: Kuzey Akımı II ve Türk Akımına karşıyız

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı John McCarrick, Rusya’dan Almanya ve Türkiye’ye aktarılacak doğal gaz boru hattı projeleri Kuzey Akımı II ve Türk Akımı’na karşı olduklarını belirterek Avrupa’lı şirketleri ABD yaptırımına karşı uyardı.

ABD olası yaptırımlara karşı uyardı: Kuzey Akımı II ve Türk Akımına karşıyız

Reuters’ın haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı John McCarrick,  Rusya’dan Almanya’ya gidecek olan Kuzey Akımı II doğalgaz boru hattının inşa edilmememesi yönünde beklenti içerisinde olduklarını ifade etti.

Kuzey Akımı II hattının, Rus hükümetinin Ukrayna’dan Avrupa’ya ulaşan boru hattının yönünü değiştirerek, Ukrayna’yı aldığı geçiş ücretinden mahrum bırakmak için düşündüğü siyasi bir proje olduğunu belirten McCarrick, Rus doğalgaz şirketi Gazprom ile Avrupalı alıcılar arasında anlaşmaya varılırsa, Avrupalı şirketlerin ABD yaptırımlarına maruz kalma ihtimalinin olduğunu, hattın “çizgilerini” incelemeleri gerekeceğini söyledi.

McCarrick aynı zamanda Rus doğalgazını Karadeniz üzerinden Türkiye’ye taşıması öngörülen Türk Akımı doğalgaz boru hattının inşaasına da karşı olduklarını söyledi.

Sendika.Org

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler