ABD, Küba'ya grup turlarını ve yolcu gemilerini yasakladı

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, Küba'ya yönelik saldırgan hamlelerine bir yenisini daha ekledi. ABD'den Küba'ya grup turlarına ve yolcu gemisi seferlerine yasak getirildi.

ABD, Küba'ya grup turlarını ve yolcu gemilerini yasakladı

Trump yönetiminin bu son yaptırımıyla Küba'ya sadece turistik değil eğitim ve kültürel amaçlı turlara da son verildi.

Yolcu gemilerinin yanısıra özel yatlar ve balıkçı teknelerinin de Küba'da durması yasaklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'aile ziyareti ve diğer yasal seyahat biçimleri' kapsamında Küba'ya ticari seyahatlerin devam edeceğini, ancak özel yat ve uçaklara yasak getirildiğini duyurdu.

Komünizm düşmanlığı

Böylece Küba'nın komünist yönetimiyle birlikte Küba halkını da ‘cezalandırmayı’ amaçlayan ABD Başkanı Donald Trump, birbiri ardına getirdiği yasaklarla selefi Barack Obama'nın 2016'da başlattığı Küba ile ilişkileri normalleştirme adımlarını tersine çevirdi.

ABD vatandaşları, Küba'ya giderken daha çok gemi yolculuğunu tercih ediyordu. Bu yıl ocak-nisan ayları arasında 143 bine yakın Amerikalı Küba'ya bu yolla giderken, uçakla seyahat edenlerin sayısı da 115 bine ulaştı.

'Batı Yarıküre'de istikrarı bozuyor'

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, salı günü son yasakla ilgili açıklamasında, "Küba Batı Yarıküre'de istikrarı bozan bir rol oynamaya devam ediyor; Venezüella ve Nikaragua gibi ülkelerde ABD'nin hasımlarını destekliyor" gerekçesini getirdi.

'Stratejik kararımız'

Mnuchin şöyle devam etti:

"Bu yönetim, Küba rejimi üzerindeki yaptırımların ve diğer sınırlamaların gevşetilmesi kararını geri çevirme konusunda stratejik bir karar vermiştir. Bu uygulama, Küba ordusu, istihbaratı ve güvenlik güçlerinin eline Amerikan doları geçmesini engelleyecektir."

'Komünist kalmaya devam ediyor'

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross da "Küba komünist olmaya devam ediyor. ABD'nin eski yönetimi ise tarihsel olarak en saldırgan hasımlarımızdan birine çok fazla taviz verdi" diye konuştu.

Öncesinde Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton 'örtülü turizm etkinliğine' Hazine Bakanlığı'nın son vereceğini söyleyerek son yasağın işaretini vermişti.

Obama 'Gidin görün tanışın' demişti

Obama yönetimi, 2016'da getirdiği düzenlemeyle, ABD'lilerin gruplar halinde veya tek başına Küba'ya ziyaretlerin önünü açmıştı.

Bugüne dek en popülerleri, 'insandan insana' adı verilen gruplar halinde eğitim ve kültür turları ile 'Küba halkını destekleme' adı altında yapılan geziler oldu.

Kübalıların evlerinde kalınıyordu

'Küba halkını destekleme' kategorisinde seyahat, ülkedeki işletme sahipleri, sanatçılar ve farklı projeler yürüten insanlarla toplantı ve ziyaretleri ve otel yerine yerel halkın evlerinde kalmayı gerektiriyordu.

Küba hükümetinin verilerine göre, adaya en fazla ziyaret, Kanada'nın ardından kaydadeğer bir Kübalı göçmen nüfusunun da bulunduğu ABD'den yapılıyor. Bu ziyaretlerin büyük kısmı gemiyle gerçekleştiriliyor.

Sputnik

Etiketler: Küba, ABD, yaptırım

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler