ABD Kongresi’ne F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını engellemek için tasarı sunuldu

ABD Kongresi'nde bazı senatörler, F-35'lerin Türkiye'ye teslimatını engellemek için yasa tasarısı sundu. Yasa tasarısının gerekçesi olarak ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson'un tutuklu bulunması gösterildi.

ABD Kongresi’ne F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını engellemek için tasarı sunuldu

ABD'de aralarında Cumhuriyetçi ve Demokratların bulunduğu bir grup senatör, ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'un tutukluluğunun sürmesi nedeniyle Türkiye'ye yeni F-35 savaş uçaklarının sevkiyatını engellemek istiyor.

'Erdoğan'ın hukukun üstünlüğüne kayıtsızlığı tehlikeli'

İlgili yasa tasarısı, senatörler James Lankford, Jeanne Shaheen ve Thom Tillis tarafından sunuldu.

ABD Senatosu'na sunulan F-35 yaptırımı teklifinin imzacılarından Oklahoma Senatörü James Lankford Twitter'da, "Erdoğan'ın hukukun üstünlüğüne kayıtsızlığının" tehlikeli olduğunu savundu.

Lankford, bu nedenle Türkiye hükümetine hassas teknolojilerin satılmasının son derece riskli olduğunu savundu.

'Türk hükümeti giderek Rusya'ya yakınlaşıyor'

Lankford, "Türkiye'nin stratejik kararları maalesef giderek çizgiden çıkıyor ve bazen ABD'nin çıkarlarıyla çatışıyor. Ayrıca Türk hükümeti giderek Rusya'ya yakınlaşıyor ve aynı zamanda Amerikan din adamını politik müzakerelerde piyon olarak kullanmak için onu suçsuz yere cezaevinde tutuyor" ifadelerini kullandı.

Senatör Tillis de Türkiye'yi iki ülke arasındaki ilişkileri bozmakla suçladı.

Rahip Brunson'un mahkemesi 7 Mayıs'tan

İzmir'de FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson, 16 Nisan'da hakim karşısına çıkmıştı. 35 yıl hapis cezası istenilen Brunson'un tutukluluk halinin devamına karar verilirken, mahkeme 7 Mayıs 2018 tarihine ertelenmişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler