ABD ile Çin arasındaki ticaret çekişmesine 90 gün ara

ABD Başkanı Donald Trump Çin Devlet Başkanı Xi ile 90 gün daha müzakere etme konusunda anlaştı. Bu süre zarfında iki ülke birbirine ek vergi getirmeyecek.

ABD ile Çin arasındaki ticaret çekişmesine 90 gün ara

G20 zirvesine katılmak üzere gittikleri Arjantin'de bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ticaret anlaşmazlıklarında uzlaşıya vardılar.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Amerikan ürünlerinin Çin'den alımlarını artırma sözü verdi. Trump ise 90 gün süreyle Çin ürünlerine ek vergi getirmeyeceğini belirtti.

"Başarılı bir toplantı"

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada ikili arasında gerçekleşen toplantı "son derece başarılı bir toplantı" nitelendirilirken iki ülke arasındaki bu anlaşmanın ekonomik çatışmaya doğru giden yarışta, sürece bir dur dediği vurgusu yapıldı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Çin'den ithal edilen toplam 200 milyar dolar değerindeki ürüne konan yüzde 10 ek gümrük vergisinin gelecek yılın başından itibaren 90 gün için artırılmayacağı belirtildi. Açıklamada, eğer 90 gün içinde uzlaşma sağlanamazsa, Çin'den ithal edilen ürünlere uygulanan gümrük vergilerini planlanlandığı gibi yükseltileceği açıklandı.

Yeni yılla birlikte vergi yüzde 25'e yükselecekti

ABD Başkanı Trump, Çin'den ithal edilen ürünlere konan yüzde 10 ek gümrük vergisinin artırılarak, 1 Ocak 2019'dan itibaren yüzde 25'e yükseltileceği tehdidinde bulunmuştu.

Çin Dışişleri Bakanı, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada "ek gümrük vergilerinin artırılmaması konusunda mutabakat sağladığını" belirterek, uzlaşmanın "iki ülke arasındaki ekonomik krizin derinleşmesini engellediğini" ve "kazan-kazan temelinde işbirliği için yeni bir alan açtığını" söyledi.

Etiketler: ABD, Çin, ticaret

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler