ABD Büyükelçiliği: Türk hükümeti, çalışanlarımızın tutuklanmayacağına ilişkin güvence verdi

ABD Büyükelçiliği, Türkiye'nin ülkede resmi çalışanlarına yönelik başka bir soruşturma olmadığına ilişkin olarak bilgi verdiğini açıkladı ve ABD'li resmi bir çalışanın daha tutuklanmayacağına ilişkin güvence verdiğini belirtti.

ABD Büyükelçiliği: Türk hükümeti, çalışanlarımızın tutuklanmayacağına ilişkin güvence verdi

ABD'nin Türkiye'deki diplomatik temsilciliklerinde sınırlı ölçüde vize başvurularını yeniden kabul etmeye başlamasının ardından ABD Büyükelçiliği'nden bir açıklama geldi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye'deki misyonumuzda yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığına ilişkin Türk hükümetinden ilk etapta üst düzeyde güvence almış bulunuyoruz.

Ayrıca Türk hükümetinden, yerel çalışanlarımızın kendi resmi görevlerini yerine getirirken gözaltına alınmayacakları veya tutuklanmayacaklarına ilişkin güvence de alınmıştır.

'Önce ABD'ye bilgi verilecek'

Bundan sonra Türk hükümeti bizim yerel bir çalışanımızı gözaltına alma ya da tutuklama niyetine ilişkin önceden Amerikan hükümetine bilgi vermeyi taahhüt etmiştir. 

'Endişemiz devam ediyor'

Bu ön güvenceler temelinde, Türkiye'de kısıtlı vize hizmetlerinin yeniden başlamasına izin verecek derecede güvenlik durumunun iyileştiğine inanmaktayız. Halihazırda tutuklu misyon çalışanlarımıza yönelik mevcut davalarla ilgili ciddi endişemiz sürmektedir. Aynı zamanda Olağanüstü Hal altında tutuklanan Amerikan vatandaşlarının davalarına ilişkin endişemiz devam etmektedir. Amerikalı yetkililer, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Türk muhataplarıyla görüşmeyi sürdüreceklerdir."

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler