'ABD bize istediğimizi vermezse bu sistemi yakar kül ederiz'

ABD’deki ırkçılık karşıtı hareketin öncülüğünü yürüten Black Lives Matter/BLM New York bölgesi lideri Hawk Newsome, "Eğer bu ülke bize istediğimizi vermezse, o zaman biz de bu sistemi yakıp kül eder ve yenisiyle değiştiririz" dedi.

'ABD bize istediğimizi vermezse bu sistemi yakar kül ederiz'

 

George Floyd protestocularına 7 Haziran'da "Siyah insanlara haklarını verin, yoksa bu ülkeyi yakıp küle çeviririz" diye seslenmiş olan BLM New York bölgesi lideri Hawk Newsome, Fox News kanalının sunucusu Martha MacCallum'ın sorularını yanıtladı.

Sputnik Türkçe’de yer alan habar göre Martha MacCallum'ın BLM hareketinin ABD'deki ırkçılık sorununu şiddet yoluyla çözmek istediğine dair söylemi üzerine Newsome, şu tepkiyi gösterdi:

 

'ABD dünyaya şiddet yayarken bizi suçlamanız riyakârlık’

"Konuyu böyle ortaya koymanız çok ilginç. Çünkü bu ülke şiddet üzerine kurulu. Amerikan Devrimi (Bağımsızlık Savaşı) neydi, dünyadaki diplomasimiz nedir? Diğer ülkelerin iç işlerine karışıyor ve bu ülkeleri havaya uçuruyoruz, liderlerinin yerine beğendiğimiz liderleri koyuyoruz. Yani bir Amerikalının bizi şiddete eğilimli olmakla suçlaması son derece riyakârca."

 

'İsyan edilmedikçe talepler karşılanmıyor’

İsyan ve şiddet olaylarının yetkililerin dikkatini Afrikalı Amerikalılara yönelik ayrımcılığa ve polis zulmüne çekmenin tek yolu olduğunu söyleyen Newsome, '1960'ların siyahların isyan etmelerine koşut refahlarının büyümesinin ve mülkiyet edinmelerinin en yüksek orana ulaştığı dönem olduğuna' dikkat çekerek şöyle devam etti:

"Protestoya başladığımız son birkaç haftayı düşünün. Ülke çapında 8 polis görevden alındı. Ne zaman bir polis bir kadına, bir çocuğa, bir hamileye, yaşlılarımıza zarar verse, yargılanması çağrısı yapılır bekleyişe geçilirdi. Ama insanlar malı mülkü tahrip etmeye başladığı an, polisler otomatik şekilde görevlerinden alındı. Bu ülke neyi ödüllendirmektir? Hangi davranışa kulak vermektedir? Yürüyüşlere olmadığı kesin."

 

'Mecazi de konuşuyor olabilirim, kelimenin tam manasıyla da’

Sunucunun daha önceki 'ülkeyi yakıp küle çevirmekle' ilgili sözlerini hatırlatması üzerine BLM New York lideri şunları söyledi:

"Eğer bu ülke bize istediğimizi vermezse, o zaman biz de bu sistemi yakıp kül eder ve yenisiyle değiştiririz. Tamam mı? Ve ben mecazi de konuşuyor olabilirim, kelimenin tam manasıyla da konuşuyor olabilirim. Yorum meselesi."

Sunucunun suikastle öldürülen Martin Luther King Jr.'ın 'ne beyaz gücü, ne siyah gücü, tanrı gücü ve insan gücü etrafında birleşmeye' yönelik sözlerini okuması üzerine Newsome, Batı kültüründe beyaz tenli, sarı saçlı, mavi gözlü resmedilen İsa peygamberin aslında esmer, kıvırcık saçlı bir Ortadoğulu olduğunu hatırlatarak şu karşılığı verdi:

"Rabbimi ve kurtarıcıyı seviyorum. İsa peygamber tarihteki en ünlü siyah devrimcidir. O da tıpkı Dr. King gibi muamele gördü. Keyfi olarak tutuklandı, haça gerildi ya da suikaste uğradı. Siyah aktivistlerin başına gelen de budur. Biz hükümet tarafından öldürülüyoruz."

Newsome sözlerini şöyle tamamladı: "Sadece siyahların kurtuluşunu ve egemenliğini istiyorum, gerekli her türlü yola başvurarak."

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler