ABD: Afrin'e dair bilgimiz sınırlı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Suriye’de hükümet yanlısı güçlerin Afrin’e giriş yapmasıyla ilgili konuştu. Sözcü, “ABD Afrin’de bulunmuyor, bu nedenle bu konudaki bilgimiz sınırlı” dedi.

ABD: Afrin'e dair bilgimiz sınırlı

Cansu Çamlıbel’in Hürriyet’te yer alan haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’in günlük basın brifinginin ana gündem maddelerinden biri Suriye’de Esad yanlısı güçlerin YPG’ye destek için Afrin’e ilerlediği yönündeki haberlerdi. Nauert konuyla ilgili kendisine yöneltilen bir soruya, “ABD Afrin’de görev yapmıyor ve kimseye teçhizat da sağlamıyor. Dolayısıyla Afrin’de ne olduğuna ilişkin bilgimiz sınırlı. Daha fazla bilgi için Savunma Bakanlığı ile irtibata geçmenizi öneririm” yanıtını verdi.

“Esad’ı Rusya kurtardı”

Nauert, bir gazetecinin, “Rusya önce Afrin konusunda Türkleri cesaretlendirip sonra da Esad yanlısı güçlerin buraya gelmesine izin vererek Türkiye’ye kötücül davranmış olmadı mı sizce?” şeklindeki sorusunu yanıtlamaktan kaçındı. Nauert, “Rusya Türkiye’ye ne yapıyor ya da Türkiye Rusya’ya ne yapıyor üzerine konuşmayacağım. Ancak ortada olan şey Rusya’nın Suriye’deki nüfuzunu kullanmaya devam ettiği. Esad rejimi çökmek üzereyken 2015’de gidip kurtaran kimdi? Rusya’ydı. Suriyelilerin çektikleri konusunda Rusya’nın kendine has bir sorumluluğu var” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Sergei Lavrov’un ABD’nin Suriye’de Kürtlerin özerkliğini desteklediğini iddia eden açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise Nauert, “ABD mevcut sınırlarını koruyan güvenli ve bağımsız bir Suriye’yi destekliyor. Biz sınırları değiştirmiyoruz ya da özerk bölgeler eklemiyoruz” dedi. Nauert Rusya’nın ismini bizzat anmadan şu sözlerle Moskova’yı hedef aldı: “Biliyorsunuz bazı ülkeler yanlış bilgiler yayarak dezenformasyon yapıyor. Onlar kimdir siz çok iyi biliyorsunuz.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler