AB: Venezuela'ya askeri müdahale kabul edilemez

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) hitap eden Mogherini, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile kendisini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif lider Juan Guaido arasındaki anlaşmazlığın siyasi, barışçıl ve demokratik araçlarla çözülmesi gerektiğini kaydetti.

AB: Venezuela'ya askeri müdahale kabul edilemez

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Venezuela'ya olası bir askeri müdahaleye karşı olduklarını söyledi. Böyle bir müdahalenin kabul edilemeyeceğini vurgulayan Mogherini, Veneuzuela'daki krize çözümün asla "dışarıdan empoze edilmemesi" gerektiğinin altını çizdi.

‘Askeri hamleler kabul edilemez’

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) hitap eden Mogherini, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile kendisini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif lider Juan Guaido arasındaki anlaşmazlığın siyasi, barışçıl ve demokratik araçlarla çözülmesi gerektiğini kaydetti. DW Türkçe’de yer alan habere göre Mogherini, "Ülke içinden ya da dışından gelişecek askeri hamlelerin kabul edilemez olacağı görüşündeyiz" dedi.

‘Çözüm barışçıl ve demokratik olmalı’

AB'nin Güney Amerika ülkeleri ile birlikte Venezuela'da siyasi süreci teşvik edecek bir iletişim grubu kurduklarını hatırlatan Mogherini, "Ülkeyi etkisi altına alan krizin siyasi ve kurumsal nedenleri var. Söz konusu olan bir doğal afet değil. Dolayısıyla çözümün de barışçıl, siyasi ve demokratik olması gerekiyor" diye konuştu.
Ne olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump daha önce birkaç kez Venezuela’yı tehdit etmiş, tüm opsiyonların masada olduğunu söylemişti. Trump’ın bu sözleri, ABD'nin Venezuela'ya olası bir askeri müdahalesini gündeme getirdi. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Pazartesi günü ABD'nin Caracas'taki tüm diplomatik personelini geri çekeceğini açıklamıştı.

Venezuela bir süredir siyasi ve ekonomik bir krizle boğuşuyor. Aralarında ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere gibi ülkeler Guaido'yu ülkenin meşru geçici devlet başkanı olarak tanıdıklarını açıklarlarken, Türkiye, Rusya ve Çin'in de aralarında bulunduğu ülkeler ise Maduro'yu destekliyor.

(Artı Gerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler