Kuruköy’de işkence gören eşini fotoğraflardan tanıyan kadın: '90’larda bile böyle bir tufan yoktu'

Mardin Nusaybin, Kuruköy'de eşine işkence yapıldığını ve çıplak bedeninin evin önünde bekletildiğini, şimdi ise Nusaybin Devlet Hastanesi’nde yoğun bakımda olduğunu internetteki fotoğraflarından anladığını söyleyen F.A., daha önce de yaşadığı köyün boşaltıldığına dikkat çekerek "90’larda bile böyle bir tufan yoktu” dedi.

Kuruköy’de işkence gören eşini fotoğraflardan tanıyan kadın: '90’larda bile böyle bir tufan yoktu'

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Kuruköy’de ilan edilen ve daha sonra kaldırılan yasağın ardından abluka sürüyor.

Köyden son olarak üç kişinin cenazesi Mardin’e getirilmişti.

Sağlıklı iletişimin kurulamadığı köyden bilgi almak ve incelemelerde bulunmak üzere köye gitmek isteyen DBP, DTK ve HDP’lilerden oluşan heyet ise dün üçüncü kez engellenmişti.

Köyün ablukaya alındığı ilk gün gece evlerine baskın yapıldığını ve eşinin işkenceden geçirildiğini dile getiren F.A., bir gece boyunca işkence edilen ve evinin avlusunda bekletilen eşi A.A.’nın fotoğraflarını internetten gördüğünü söyledi.

‘Bu tufan gibi değildi’

1990’lı yıllarda yine askerler tarafından köylerinin boşaltılması üzerine aile olarak Kızıltepe’ye taşındıklarını ve süreç biraz normalleşince köydeki evlerini kullanmaya başladıklarını anlatan F.A., “1990’lı yılarda evi devlet boşalttırdı. O zaman köylerin boşaltılma emri gelmişti. Ama o zaman da bu tufan gibi değildi. Millet eşyalarını kamyonlara yükleyerek gitti buralardan” dedi.

Dönem dönem köydeki evlerine geldiklerini söyleyen F.A., bir çocuklarının zihinsel engelli olduğunu bu yüzden eşinin onu sık sık doktora götürdüğünü belirterek, “Benim oğlum zihinsel engelli ve eşim 3 kez oğlumu Elazığ’a götürdü. Bir kez Adana bir kez de Diyarbakır’a götürdü. En son da yine birkaç gün önce oğlumu götürdü. 10 gün Elazığ’da kaldılar. Geri köye geldiği gece bu olay olmuş, hiçbirimiz orada değildik” diye ifade etti.

‘Çırılçıplak avluda bekletmişler’

Evlerinin büyük olduğunu, arka kısmında bahçeleri ve içinde harabe halinde bir yapının olduğunu sözlerine ekleyen F.A., “Zaten bizim evlerimizin etrafı da hep mağaralarla doludur. Biz o mağaralara da hep bidon ve naylonlarımızı atardık. O mağaralarda arama yaparken, iki kişiyi öldürmüşler zaten. Ev aramasında da eşime de işkence yapmışlar. Çırılçıplak soyarak bir gece boyunca avluda bekletmişler o yaralı haliyle” diye anlattı.

‘Durumu nedir bilmiyoruz’

F. A., şöyle devam etti: “Bütün gece evin avlusunda çırılçıplak bir şekilde bekletmişler. Onların paylaştığı fotoğraflardan ben evimi tanıdım. Sonrasında eşimi ambulansla ilk olarak Nusaybin Devlet Hastanesi’ne ardından da Mardin Devlet Hastanesi’ne götürmüşler. Yoğun bakımda bekliyor. Durumu nedir bilmiyoruz. Durumunu sormaya giden oğlumun kimliğine de el koymuşlar, babasını görmesine izin vermemişler.”

‘Köye girmemize izin yok’

DTK, DBP ve HDP’den oluşan heyet ile birlikte köye gitmeye çalışan F.A., askerlerin geçişlerine izin vermediğini belirterek, “Bu bizim köyümüz ama girmemize dahi izin vermiyorlar. İnsanların toprağı insana güzeldir, orada nefes alırlar ama izin yok. İnsanların evleri, barkları orada niye izin vermiyorlar” diye tepki gösterdi.

Köye doğru götürülen kepçeleri gösteren F.A., “Evleri yaktılar şimdi de bu kepçeleri götürüp yıkacaklar. Yoksa ne yapacaklar ki bu kepçelerle” dedi. (DİHABER)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler