850 Adularya işçisinin direnişi 4. gününde

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde bulunan Yunus Emre Termik Santrali için kömür çıkaran Adularya Madencilik A.Ş.’nin 850 işçisi 3,5 aylık ücretlerini alamadıkları için dört gündür işyerinden çıkmama ve iş durdurma eylemi yapıyor.

850 Adularya işçisinin direnişi 4. gününde

SiyasiHaber

Naksan Holding iştiraki iken FETÖ soruşturmaları kapsamında 1,5 yıl önce TMSF’ye (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) devredilen Adularya Enerji Elektrik Üretimi ve Madencilik A.Ş.’nin 850 işçisi dört gündür maden işletmesinden çıkmıyor. İşçiler içerdeki 3,5 aylık maaşlarını alabilmek için iş durdurma eylemi yapıyor. Eskişehir, Mihalıççık’ta bulunan işletmedeki yeraltında ve yerüstünde çalışan tüm işçiler eyleme katılıyor.

Direnişteki işçilerle konuştuk. İşçiler “Biz hakkımız olanı almak için buradayız. Bu para çoluğumuzun çocuğumuzun hakkı. Maaşlarımızın tamamını almadan da buradan çıkmayacağız. Kararlıyız” dediler. İşçilerle yaptığımız röportaj şöyle:

850 işçi neden kendisini madene kapattı? Talepleriniz neler?

Biz 2 yıldır bu çileyi çekiyoruz. 3 ayda 4 ayda bir maaş alıyorduk. İşçilerin açıkları büyüdü. Maaşların 60 gün, 90 gün gecikmesi nedeniyle icralık olan çok insan var. Burada yaklaşık 850 işçi var. Bunların nerden baksan 500’ü icralıktır. Burada gurbetçi insanlar da çok. Ev kirasını 1 ay geciktiriyor, 2 ay geciktiriyor, tabii ev sahibinin yüzüne bakamıyor.

Direnişinizin ilk günü 1 maaşınızı vermişti işveren. Geri kalanını vermiyorlar mı hala?

1 maaş verdiler ama 10 gün sonra verilmeyen 3. maaşın süresi dolacak, içerde 3 maaş olacak yeniden. Şu anda her işçinin 2,5 maaşı var içerde… Şirketin memurları, müdürleri de maaş alamıyor, onlar da mağdur durumda.

İşveren sizinle iletişim kuruyor mu?

Burada sadece işletme müdürleri var, onlar bilgi veriyor. Pazartesi günü Müsteşar gelecekmiş TMSF başkanıyla dediler… Sendika (Türk-İş’e bağlı Türkiye Maden-İş) Başkanı Nurettin Akçul’la birlikte… Eğer bu işe devam ederseniz bu adamlar gelmeyecekler diye bir hava yarattılar.

TMSF’den ya da devlet yetkililerinden hiçbir açıklama yok. Mağduriyetimiz devam ediyor.

4 gündür burada yemeğimizi yapıp yiyoruz. Erzakımız tükenmek üzere… Ama Beypazarı halkı, esnafı geldi ziyaret etti bizi. Erzakımızı verecekler sağolsunlar. Konuşmalar yaptılar, “Her türlü desteği vereceğiz” dediler.

Bütün işçiler oradasınız. Hiç giren çıkan oluyor mu?

Giren çıkan olmuyor. Yalnız mesela çocuğu hasta olan var, acil durumu olan var, onu gönderiyoruz servisle. Acil durumu olanları not alıyoruz. Arkadaşımız gidiyor, sonra geliyor, gelince “Ben geldim” diye bilgi veriyor.

İşleri organize eden bir komiteniz var mı?

Aslında sendikamız var bizim. Maden-İş var da, yetkili kişiler yok. Bizim her vardiyanın ustaları var. Herkes durumunu onlara bildiriyor, yardımcı oluyoruz.

Nerede yatıyorsunuz? Sıkıntı oluyor mu?

Soyunma odalarının olduğu yerde koğuşlar var, orada yatıyoruz.

Yatak mı var orada?

Yatak yok. Yerde yatıyoruz. Yapmadığımız şey değil, biz madenciyiz, her yerde yatarız onda sıkıntı yok. Ama sonuçta kış günü, milletin çoluğu çocuğu var. Onları düşünmek lazım. Çocuklar karnelerini aldı, çocuklarımızı göremiyoruz. “Baba ben karne aldım, sen ne zaman geleceksin?” diyor.

Biz de “Paramızı alıp geleceğiz” diyoruz. Yapacak bir şey yok.

Direnişinizi ne kadar sürdüreceksiniz?

Biz paramızı alana kadar, maaşlarımız sisteme girilene kadar buradayız. Arkadaşlarımız kararlı.

Sendikanın tutumu nasıl?

Sendika başkanı Beypazarı’na geliyor, Kaymakam’la birlikte… Bir grup arkadaşımız onunla görüşmeye gitti. Onlara dedik ki, söyleyin ona, biz maaşlarımızı almadan bu işi bitirmeyeceğiz.

Sendika başkanı neden buraya gelmiyor? Sizinle neden yüz yüze konuşmuyor?

Korkuyor. Onun için gelmiyor. Sendika (Maden-İş) zaten bizim bu direnişimizin hemen bitirilmesini istiyor. Böyle yapmanız yasal değil diyorlar. Oysa biz haklarımızın farkındayız. İş Kanununun 34. Maddesi var. O maddeye göre bizim ödenmeyen maaşlarımızı alana kadar işi durdurma hakkımız var.

Direniştekilerin morali nasıl?

Milletin motivasyonu iyi. Yatıyoruz, kalkıyoruz, çayımızı içiyoruz, sohbet ediyoruz.

Allah razı olsun, bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka geldi ilk gün. Nazlıaka ilk defa gelmiyor. 2 yıldır bu sorun devam ediyor, Aylin hanım 6 defa geldi, görüştü bizimle. Beypazarı’ndaki parti temsilcileri de geldi ziyarete. Beypazarı esnafı da geliyor.

Biz hakkımız olanı almak için buradayız. Bu para çoluğumuzun çocuğumuzun hakkı. Maaşlarımızın tamamını almadan da buradan çıkmayacağız. Kararlıyız.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler