8 Mart’ta kadınlar sokakta: Vardık, varız, var olacağız

Antep, Urfa, Şırnak, Dersim, Antalya ve Ankara başta olmak üzere birçok kentte sokağa çıkan kadınlar, "Vardık, Varız, Var Olacağız" diyerek, hükümetin kadın politikalarına tepki gösterdi.

8 Mart’ta kadınlar sokakta: Vardık, varız, var olacağız

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla birçok kentte kadınlar meydanlara çıktı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre "Jin jiyan azadi" diyerek taleplerini haykıran kadınlar, savaşa, Afrin direnişini selamlayarak karşı çıktı. Meydanlardan “Kadınlara dayatılan yoksulluğu, şiddeti, ayrımcılığı, gericiliği ve savaşı kabul etmiyoruz" mesajı veren kadınlar, "Bu böyle gitmez ya özgürlük ya özgürlük" dedi.

Ankara

Ankara’da 4 Mart günü yapılmak istenen “Dünya Kadınlar Günü” kutlamasına polisin sert şekilde müdahale etmesi ve kadınlara şiddet uygulamasına karşın, Kadın Platformu bir kez daha sokağa çıktı ve Kurtuluş Parkı’nda Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

Kurtuluş Parkı’nın bir bölümü sabah saatlerinde polis bariyerleriyle çembere alındı. Kadınlar, polisin kontrol noktalarından üst araması yapılarak, öğlen saatlerinde “Dayanışmayla Güçleniyoruz Hayatı Örgütlüyoruz” şiarıyla alana girmeye başladı. Yüzlerce kadın mor-kızıl-sarı-kırmızı-yeşil renklerin ağırlıklı olduğu kıyafetleriyle alana girdi.

Kadınların “Kes sesini Diyanet”, “Çocuk susar sen susma”, “Eşit işe eşit ücret”, “Jin jiyan azadi” yazılı dövizler taşıdı. Çocuk istismarına yönelik pankart ve dövizlerin yoğun olduğu eylemde, hükümetin çocuk istismarının önünü açan politikalarına tepki hiç durmadı.

Ayrıca kadınlar, tutuklu kadın siyasetçiler Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel’in fotoğraflarını taşıdı.

‘Bu korkunç tabloyu deştirebilecek direnç var’

Eylemde konuşan Ankara Kadın Platformu’ndan Gülşah Öztürk, hükümetin politikalarına tepki göstererek, şunları dile getirdi: “Kadının aile içindeki konumunu pekiştiren ve emeğini değersizleştiren büyük bir baskı ile karşı karşıyayız. Her şeye ve her türlü baskıya, kadın düşmanı yasalara ve genelgelere rağmen eşitlik ve özgürlük için yaşayan, üreten, itaat etmeyen ve mücadele eden kadınlar ve LGBTİ+ bireyler var. Ve bu korkunç tabloyu değiştirebilecek umut ve direnç var. Bizler bu kararlılıkla mücadelemizi yükseltiyoruz.”

Rengarenk hayat karalar dolu hayata karşı

Açıklamaların ardından 3 kadın “erkeğin kadının yaşamının her alanını işgal etmesi” konulu bir skeç oynadı. Kadınlardan ikisi rengarenk tüllere düğüm atarken, “ben kadınım… Gücümü her zaman sevgiden aldım, aklımdan aldım, yüreğimden aldım. Hiçbir zaman şiddeti güç saymadım, kadınım, kadınım, kadınım…” diye etrafına seslendi. Erkek iktidarını temsil eden ve sürekli “Sus, konuşma!” diyen kadın, rengarenk tüllerle düğüm atılmasını engellemeye çalıştı. Yaşamı temsil eden oyuncu, “Erkek erkek konuşma” demesiyle birlikte, kadınlar hep bir ağızdan, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” diye slogan etti.

Yağmur altında halay

Skeç sonrası yağmur yağmaya başladı. Ancak kadınlar yağmura rağmen halay çekip, “Sana ne kime ne” şarkısı eşliğinde dans ederek, Dünya Kadınlar Günü’nü coşkulu bir şekilde kutladı.

Antep

Antep Demokratik Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Yeşilsu Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasına KESK, SYKP, ÖDP, HDP, DBP ve EMEP’li kadınlardan oluşan platforma üye yüzlerce kadın katıldı. "Vardık, Varız, Var Olacağız" ve "Haklarımızın Peşindeyiz" pankartı açan kadınlar adına konuşan Büro Emekçileri Sendikası (BES) Şube sekreteri Sevgül Özdemir, eşit, adil, özgür ve barış içinde yaşayacakları bir dünyada yaşamak için kurtuluşlarının kendi ellerinde olduğunu, kadınlara dayatılan, şiddeti, ayrımcılığı ve istismarı kabul etmeyeceklerini belirtti.

‘Direnmeye devam edeceğiz’

Erkek egemen kapitalizmine karşı yürüttükleri mücadelenin kazanımı olan 8 Mart’ta tüm yasaklamalara karşı alanlarda olduklarını aktaran Özdemir, kadınları üretim ve tüketimden gelen güçlerini kullanarak bin yıllardır süregelen bu sömürü çarkını durdurmaya çağırdıklarını vurguladı. OHAL’in kadınlara yönelik şiddeti sistematik ve meşru hale getirdiğini dile getiren Özdemir, “Erkek şiddeti devlet şiddetiyle besleniyor. Kürt sorununda dayatılan çözümsüzlük; barış talebinin kriminalize edilmesi ve halklar arasında yaratılan kutuplaşma kadınların yaşadığı şiddetin, göçün ve yoksulluğun katmerlenerek devam etmesini de beraberin getiriyor. Baskı ve dayatmalar için evde, işte, sokakta, bizleri yok sayanlara karşı direnmeye devam edeceğiz. Demokratik, özgür ve barış içinde bir yaşam için alanlardayız” diye konuştu.

Açıklamanın ardından Türkçe ve Kürtçe ezgiler eşliğinde halay çeken kadınlar, daha sonra "Jin Jiyan Azadi", "Erkek vuruyor, Devlet koruyor", "Diyanet elini kadınlardan çek" sloganları attı.

Urfa

Urfa İl Kadın Platformu'nun çağrısıyla toplanan kadınlar, yaptıkları basın toplantısı ile “Vardık, Varız, Var Olacağız” mesajı verdi. Eğitim Sen Urfa Şube binasında bir araya gelen kadınlara kapıda Genel Bilgi Taraması (GBT) uygulaması yapan polislerin, “Ne iş yapıyorsun, nerede yaşıyorsun, burada ne işin var” ve benzeri sorular sorması dikkat çekti.

Toplantıya, Ankara Gar Katliamı’nda kızını kaybeden Hatice Çevik ve eşi İzzet Çevik, Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi Yıldız Erbil Aydınlık, CHP Haliliye Kadın Kolları Başkanı Burçak Önder’de katıldı.

Basın metnini okuyan Eğtim Sen Urfa Şube Eşbaşkanı Leyla Mumin, OHAL düzeninde kadınlara yönelik şiddeti sistematik ve meşru hale getiren,  halkı, emekçileri ve kadınları yoksullaştıran, ötekileştiren savaş politikalarının KHK’ler eliyle uygulamaya konulduğunu söyledi.

 ‘Sözümüzü söylemekten geri durmayacağız’

 Erkek şiddetinin devlet şiddetiyle beslendiğini ifade eden Mumin, “Biz kadınlar;  8 Mart'larda meydanları bize yasak ederek,  varlığımızı iktidarlarının geleceği için tehdit olarak görenlerin her türlü baskı ve sindirme çabasına rağmen alanlarda olmaktan ve sözümüzü söylemekten geri durmadık, durmayacağız. OHAL gölgesinde son bir hafta içerisinde yapılan 8 Mart etkinliklerine ve alanlardaki kadınlara yönelik şiddet ve müdahale politikası kabul edilir bir politika değildir.  OHAL ile beraber süreklileştirilen şiddet dili ve politikası toplumsal alana kadın cinayetleri ile yansımaktadır.  Demokratik, özgür, laik bir dünya ve ülkede eşit biçimde, bir arada yaşam için, her yerdeyiz” dedi.

‘Bir günlük hayatı durdurmaya davet’

Tüm kadınları bir günlük hayatı durdurmaya davet ettiklerini belirten Mumin, “8 Mart politik mesajlar verdiğimiz uluslararası ve devrimci bir gündür. Bu 8 Mart’ta dünyanın bütün kadınlarını şiddete “Artık Yeter” diye haykırmak için feminist greve davet eden çağrıyı destekliyoruz. Hep birlikte bize yönelen her tür şiddet için bütün kadınları bir günlüğüne dünyayı durdurmaya çağırıyoruz çünkü bu dünyayı biz döndürüyoruz” şeklinde konuştu.

Antalya

Antalya Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Büro Emekçileri Sendikası (BES) binasında basın toplantısı düzenledi. Birçok kadının katıldığı açıklamada, “Kadınlar savaşsız, şiddetsiz, OHAL’siz bir yaşam istiyor” pankartı asıldı. “Kadınlar vardır” ve “Jin Jiyan Azadi” sloganlarının atıldığı toplantıda açıklama yapan Platform üyesi Aynur Seyrek, 8 Mart’ın tarihçesini anlatarak, “Kadınların iktisadi, sosyal, sosyal, siyasal anlamda tasfiye etmeye çalışan, haklarını yok sayan bir zihniyet ile karşı karşıyayız. Kadını sorgusuzca erkeğe, devlete itaat etmeye, kadına biçtiği yol üzerinde toplumu yeniden şekillendirmeye çalışan faşist saldırılara karşı biz kadınlar cesaretle yaşamı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

‘AKP-MHP faşizmine izin vermeyeceğiz’

AKP-MHP ittifakının kendisinden olmayan her anlayışa baskı, sömürü ve savaş politikalarıyla yöneldiğini ifade eden Seyrek, şöyle dedi: “Tüm bu politikalara itirazımız var. Kadın devrimine yönelik yürütülen savaşa karşı barışı savunmaya ve halkaların kardeşliğine inanacağız. Kadın emeğinin güvencesiz ve ucuz meta haline getirilmesine, kadınların mücadeleler sonucu elde ettiği kazanımlarının yasal düzenlemelerle geri alınmasına ve kadınların güvencesiz bırakılmasına izin vermeyeceğiz.”

Açıklama alkış ve sloganlarla sona erdi.

Mardin

Mardin’de Şahmaran Kadın Platformu öncülüğünde yaklaşık bir haftadır devam eden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri, Kızıltepe’de yapılan kadın şöleni ile son buldu. İlçe otogarında düzenlenen şölene, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, HDP, DBP ve CHP'li kadınların yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

‘Kadınlar susmayacak’

Mor renkli balon ve bezler ile süslenen platformun bulunduğu alana kadınlar, yöresel kıyafetleri ile mor atkıları ile katıldı. Sık sık, “Jin, jiyan, azadî” sloganı atan kadınlar, üzerinde "Kadınlar susmayacak", "Sokaklar özgürlük alanlarımız", "Emeğime kimliğime bedenime dokunma",  "Tacizi, tecavüzü aklama yargıla", "Öyle erilsin ki öz savunma koysunlar yoluna" ve "Bu böyle gitmez ya özgürlük ya özgürlük" yazılı dövizler taşıdı.

Şölen, Grup Qurbano’nun sahne almasıyla başladı. Kadınlar, zılgıtları ve sloganları ile çalışan ezgilere eşlik etti. Coşkunun hakim olduğu şölende, beyaz yazmalı anneler ile çocukların çektikleri halaylar renkli görüntüler ortaya çıkardı.

Yüksek noktalara keskin nişancıların konuşlandığı alanın etrafını çok sayıda zırhlı araç ile kapatan polisler ise, dronlar ile sürekli tepeden çekim yaptı.

Öcalan: Kadınlar direniş yolunu seçiyor

Platform üyelerinden CHP Mardin Kadın Kolları İl Başkanı Aygül Kılınç Başboğa, çalınan ezgilerin ardından kısa bir konuşma yaparak, tüm dünya kadınlarının 8 Mart’ını kutladı. Daha sonra konuşan HDP’li Vekil Dilek Öcalan ise, kadınların bütün engellemelere rağmen meydanlarda olduğunu ve bu direnişinin önünde hiç bir engelin duramayacağını belirtti.

Kentin tutuklu bulunan HDP’li Milletvekili Gülser Yıldırım ve cezaevlerinde tutuklu bulunan kadınları konuşmasında selamlayan Öcalan, "Kızıltepe'den cezaevine kadar ona, buradan kadınların direniş mücadelesinin devam edeceğini söylüyoruz” dedi. Rojava ve İran'daki kadınların direnişlerine değinen Öcalan, “Bütün kadınlar zulme ve baskılara karşı direniş yolunu seçiyorlar” diye konuştu. 

Öcalan’ın konuşmasının ardından tutuklu bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanı Leyla Güven'in, kadınlara gönderdiği mektup sahneden okundu.

Şölen, kemençe eşliğinde çekilen halaylar ile son buldu.

Şırnak

Şırnak merkezde de 8 Mart etkinlikleri düzenlenen şölen ile son buldu. HDP İl binasındaki Mehmet Tunç ve Asya Yüksel Konferans Salonu’nda düzenlenen şölene, HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, yerine kayyum atanan belediye eşbaşkanları, HDP ve DBP’li kadın üyeler katıldı.

Kadınlar yoğun ilgi gösterdi

Botan bölgesine özgü yöresel kıyafetleri ile şölene yoğun ilgi gösteren kadınlar, zılgıtlar eşliğinde sık sık,  “Jin, jiyan, azadî”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Bijî berxwedana Efrinê” sloganları attı. Yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından, cezaevlerinde bulunan tutuklu kadın siyasetçilerin gönderdikleri mesajlar okundu.

Şölende konuşan HDP’li Vekil Aycan İrmez, Efrinli kadınlar olmak üzere tüm direnen kadınların 8 Mart’ını kutladı. “Bugün burada güçlüysek ve sisteme dur diyebiliyorsak, bunun nedeni Botanlı kadınlardır” diyen İrmez, “Cephelerde ve savaş alanlarında IŞİD zihniyetine direnen kadınlara selam olsun” dedi.

Şölen, sahne alan Koma Jinên Azad’ın seslendirdiği ezgiler ile devam etti. Ezgiler ile salondaki coşku da artarken, kadınlar zılgıtlar ve sloganlar ile halaya durdu.

Dersim

Dersim Kadın Platformu öncülüğünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Seyit Rıza Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce kadının katılımıyla kutlandı. Yoğun yağmura rağmen büyük coşku ile alana gelen kadınlar, arama noktalarında didik didik arandı. Özellikle HDP’li kadınların  “Jin jiyan azadî” pankartlarının engellenmek istenmesi dikkat çekti. Buna karşı kadınların ısrarı polise geri adım attırdı. “Yaşamın kendisiyiz, birlikte güçlüyüz. Vardık var olacağız. Jin jiyan azadi” büyük pankartının açıldığı meydanda “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”, “Cinsiyetçiliğe direniyoruz”, “Kadınlar yürüyor mücadele büyüyor” ile kadın ve çocuğa yönelik cinsel istismarların son bulması taleplerini içeren dövizler taşındı. Alanda dinmeyen “Jin jiyan azadî” sloganı etrafında kenetlenen kadınlar sık sık sloganlar attı.

‘Gericiliği ve savaşı kabul etmiyoruz’

Kadın mücadelesinde yaşamını yitenlerin anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından Dersim Kadın Platformu adına açıklama yapıldı. Açıklamayı okuyan platform üyesi Nurşat Yeşil, 8 Mart’ın eşitlik, özgürlük ve insanca bir yaşam için mücadele eden, direnen kadınların hikâyesi olduğunu söyledi. Yeşil, “Kadınlara dayatılan yoksulluğu, şiddeti, ayrımcılığı, gericiliği ve savaşı kabul etmiyoruz. 8 Martlarda meydanları yasak ederek, kadınların varlığını iktidarlarının geleceği için tehdit olarak görenlerin her türlü baskı ve sindirme çabasına rağmen biz emekçi kadınlar alanlarda olmaktan ve sözümüzü söylemekten geri durmadık, durmayacağız” dedi.

‘Savaşı kabul etmiyoruz’

Evde, işte, sokakta, kendilerini yok sayanlara karşı direnmeye devam edeceklerini yineleyen Yeşil, “Eşit, adil, özgür, laik ve barış içinde yaşayacağımız bir dünyayı yaratmak için kurtuluşumuzun kendi ellerimizde olduğunu biliyoruz. Bize dayatılan yoksulluğu, şiddeti, ayrımcılığı, gericiliği ve savaşı kabul etmiyoruz” diye belirtti.

Kadınlar konuşmanın ardından davul zurna eşliğinde halaya durdu. Yağmura rağmen alanı terk etmeyen kadınlar zılgıt, slogan ve halaylar eşliğinde dağıldı.

(Mezopotamya Ajansı)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler