75 yaşındaki kadın ‘ZS35SN58UV52PG10’ isimli gizli tanığın ifadesiyle gözaltına alındı

Diyarbakır’da eylem ve etkinliklere katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınarak sevk edildiği adliyede serbest bırakılan 75 yaşındaki Hayriye Demir, gözaltında hakarete maruz kaldığını, kendisine ilaç ve su verilmediğini söyledi.

75 yaşındaki kadın ‘ZS35SN58UV52PG10’ isimli gizli tanığın ifadesiyle gözaltına alındı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında 23 kadınla birlikte 75 yaşındaki Hayriye Demir (Türkekul) de Lice ilçesi Fis Mahallesi’ndeki evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı. Yürümekte zorlanan ve dün bastonla adliyeye sevk edilen Demir, yurtdışı yasağıyla serbest bırakıldı. Demir, katıldığı eylem ve etkinlikler nedeniyle “Örgüt adına faaliyet yürütmek”le suçlandı.

 

Rosa Kadın Derneği ve gizli tanık

Mezopotamya Ajansı’ndan Cahit Özbek ile Fahrettin Kılıç’ın haberine göre, emniyet ifadesinde Demir’e, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecride karşı cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemlerinin sonlanması için günlerce Koşuyolu Parkı’nda katıldığı eylemler ve tutuklu anneleriyle yaptığı telefon görüşmeleri suç olarak yöneltildi. Fotoğraf teşhisinde bulunan “ZS35SN58UV52PG10” isimli gizli tanığın, Demir hakkında “Bana göstermiş olduğunuz bu şahsı Hayriye Ana olarak biliyorum. Rosa Kadın Derneği’ne gidip gelmektedir. Dernek yöneticileri tarafından alınan kararlar doğrultusunda düzenlenen yürüyüşlere ve etkinliklere gönüllü olarak katılmaktadır” dediği öğrenildi.

 

Yabancı basına konuşma suçu

Polisin telefon tape kayıtlarında Demir ve tutuklu annelerinin cezaevlerinde bulunan tutukluların durumuna ilişkin TUAY-DER’de yabancı basın mensuplarıyla görüşmelerine ilişkin “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni uluslararası arenada küçük düşürmeye yönelik faaliyetler” yürüttüklerine dair suçlama dikkati çekti.

 

‘Çocuklarım hapiste ölmesin diye…’

Hakkındaki suçlamaları reddeden DEMİR, “Tek amacım çocuklarım hapiste ölmesin diye eylemlere katıldım. Çocuklarım için canımı her şeyimi veririm” ifadelerini kullandı.

 

‘Bir bardak su vermediler’

Serbest bırakıldıktan sonra Mezopotamya Ajansı’na konuşan Demir, yaşadıklarını anlattı. 14 Haziran’da 40 kişilik bir grup asker tarafından evlerinin basıldığını dile getiren Demir, askerlerin evde bulunan çocuklarına, “Biraz işimiz var. Annenizi Lice’ye kadar götürüp getirdikten sonra tekrar serbest bırakacağız” dediğini aktaran Demir, şunları anlattı: “İlaçlarımı almadan apar topar Lice'ye götürdüler. Jandarmada iki saat boyunca bir odanın içinde beklettiler. Ben kalp hastasıyım, nezarette başım ağrımaya başladı. Bir bardak su istedim, vermediler. Beni daha sonra beni neresi olduğunu bilmediğim 3 yerde gezdirdikten sonra Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne getirdiler.”

 

‘Hakaret ettiler’

Gözaltı boyunca hakaretlere maruz kaldığını vurgulayan Demir, “Ayaklarımda sağlık sorunları var, yürümekte zorluk çekiyorum. Bastonla yürüyorum. Çocuklarım emniyete ilaçlarımı getirdiler, ancak polis dolaba koyduğu ilaçlarımı vermedi. Dünden (14 Temmuz) beri gözaltındayım, beni bırakmasaydılar, ölecektim. Bu nasıl bir devlet anlayışı, insanlık namına, adalet namına hiçbir şey kalmamış. Bunlar insan değil.” dedi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler