7 TİP’li gencin katili Kırcı: ‘İntikam almaya gittik’

1978 yılında 7 TİP’li genci öldüren Haluk Kırcı, Haber Global TV kanalında Bahçelievler Katliamı’nı “Sanki başka katliam olmadı Türkiye’de” sözleriyle savundu. Daha da ileri giden Kırcı "İntikam almaya gittik" dedi.

7 TİP’li gencin katili Kırcı: ‘İntikam almaya gittik’

SiyasiHaber

Haber Global kanalında yayınlanan ‘Jülide Ateş ile 40’ programına katılan 7 TİP’li gencin katili Haluk Kırcı “Katliam katliam denilip geçiliyor. Sanki başka katliam olmadı Türkiye’de. Hep Bahçelievler ön plana çıkarıldı. İstanbul’da 1 Mayıs Mahallesi’nde 5 işçi ülkücü diye öldürüldü. Adana’da 5 tane ülkücü öğretmen öldürüldü. Bahçelievler katliam değildir. Biz öldürülen iki arkadaşımızın intikamı için oraya gittik” dedi.

Kırcı, Can Dündar’a yönelik kendisinin azmettirdiği iddia edilen silahlı saldırıya ilişkin olarak da, “Ben olsam Can Dündar’ı öldürtürdüm. Yapacak olduktan sonra temiz iş yapardım. Ne yapılmış Can Dündar’a? Yere ateş edilmiş saldırı diye. Sonra yakalanmışsın. Devlet gidecek Can Dündar’ı getirecek burada yargılayacak başka yolu yok bunun” dedi.

 

7 TİP’li gencin katili

1978 yılında aralarında Abdullah Çatlı ve Haluk Kırcı'nın da bulunduğu faşistler, TİP (Türkiye İşçi Partisi) üyesi ODTÜ Elektrik bölümü öğrencisi Serdar Alten, Ankara Devlet Mimarlık Akademisi öğrencisi Hürcan Gürses, Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Efraim Ezgin, Hacettepe Üniversitesi İstatistik bölümü öğrencisi Latif Can ve Osman Nuri Uzunlar, Faruk Erzan ve Salih Gevence'yi katletti.

Haluk Kırcı, katliamla ilgili yedi kez idama mahkûm edildi. 1996’da yakalandığı gün emniyetten kaçtı. 1999’da yeniden yakalandı. 18 Mart 2004 tarihinde tahliye edildi. Ekim 2004’te Ukrayna’da yakalandı. 27 Mayıs 2010’da tekrar tahliye edildi. 8 Şubat 2011 tarihinde tekrar tutuklandı ve 4 Şubat 2015 tarihinde yeniden tahliye oldu.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler