68 kuşağının önde gelen isimlerinden Teslim Töre son yolculuğuna uğurlandı

İsviçre'de yaşamını yitiren 68 kuşağının öncü isimlerinden Teslim Töre, yüzlerce insanın katıldığı cenaze töreninin ardından yoldaşı Sinan Cemgil'in yanında toprağa verildi.

68 kuşağının önde gelen isimlerinden Teslim Töre son yolculuğuna uğurlandı

SiyasiHaber

İsviçre’nin Bern şehrinde kanser tedavisi gördüğü hastanede 24 Kasım günü yaşamını yitiren 68 kuşağı devrimci hareketinin öncülerinden Teslim Töre, son yolculuğuna uğurlandı.

Karacaahmet Sultan Dergâhı'nda yapılan cenaze töreninin ardından Teslim Töre, Karacaahmet Mezarlığı’nda yoldaşı Sinan Cemgil’in yanında toprağa verildi.

Muazzez Töre: Bir ömür babamı özleyerek geçirdim

Birçok kurum ve derneğin çelenk gönderdiği cenaze töreninde konuşan Töre’nin kızı Muazzez Töre, “Bir ömür babamı özleyerek geçirdim. Hiçbir zaman yan yana kalamadık. Babam ya illegal hayattaydı ya da hapishanedeydi” dedi.

Temelli: Mahir'in, Deniz'in, İbrahim'in yoldaşına ışıklar yoldaşlık etsin

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise, Töre ailesine ve yoldaşlarına baş sağlığı dileyerek, 68 kuşağının büyük bir devrimcisini yitirdiğini belirtti ve ekledi:

"Aslolan tarihi değiştirmektir. Çok az bir süre kendisi ile çalışma olanağı buldum. Umut yüklü mücadelesi ile hepimize örnek oldu. 68 kuşağı olarak anılıyor ama her kuşakta mücadelesi ile var oldu. Kuşaklar arası kopukluğu gideren bir anlayışın öncüsüydü. "Türkiye demokrasiye, barışa ve Teslim Töre'ye hasret. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Yitip gidenler bize faşizme karşı omuz omuza olmayı bıraktı. Bu mirasa kıskançlıkla sahip çıkmalıyız. Faşizmi yıkacağız, zulmü bitireceğiz. O günden önce ölenlere sözümüz bu olsun. Mahir'in, Deniz'in, İbrahim'in yoldaşına şimdi ışıklar yoldaşlık etsin diyorum."

Cavit Uğur: Söz veriyoruz ona, ''Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar her şey emeğin olacak''

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur ise, ''Merhaba arkadaşlar, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Türkiye'nin kötü bir geleneği var. İnsanlar ancak öldükleri zaman kıymet veriliyor. Ancak buradan görüyoruz ki, Teslim abinin her farkılı siyasetten yoldaşları, arkadaşları burada. Bu onun uğruna mücadele ettiği bir özellik olarak duruyor. Bundan on gün önce Antep'te bir köye gittim. Köseler Köyü'ne, yani onun 40 yıl önce gezdiği, örgütlediği köylülerin arasındaydım. O zaman orada henüz çocuk yaşında olan insanlar dediler ki, ''Biz Teslim abiyi çok iyi hatırlıyoruz. Soğanı tutar tek eliyle sıkar ve ezerdi.'' Teslim Töre hakkında yaratılan tüm efsaneler, efsane değil hakikatin kendisidir.  Sosyalist hareketin, işçi hareketinin bugünün koşullarında yeniden kurulması, sosyalizmi eşitlik, kardeşlik temelinde bütün ülke topraklarında yeşertmek için söz veriyoruz ona. Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar her şey emeğin olacak.'' ifadelerini kullandı. 

Teslim Töre ile çok uzun yıllar birlikte hareket etmiş, mücadele etmiş olan Kenan Kalyon ise şu ifadeleri kullandı:

''Merhaba yoldaşlar, dostlar, Teslim Töre'nin yakınları, ailesi ve yoldaşları. Teslim yoldaşı Malatya'daki öğrencilik yıllarından uzaktan tanısamda onunla doğrudan tanışmam bir gece Fırat'ın kıyısında gerçekleşti. Bir gece boyunca tartıştık. Birlikte öğgütlenme meselelerini, Türkiye'nin sorunlarını ve birlikte çalışıp çalışmayacağımızı tartıştık. İsimsiz bir gruptuk. Döndük, kendi aramızda değerlendirme yaptık ve bu harekete katılma kararı aldık. O zamandan beri de Teslim yoldaşla birlikteyiz. Son görüşüm bundan 5 ay önce yurtdışındaydı. Bir daha görmek isterdim, nasip olmadı. Şimdi onu burada hep beraber son yolculuğuna uğurlayacağız. Nedir Teslim Töre'yi farklı kılan diye soracak olursak?  Evet, farklıdır. Hakikaten son derece özgün bir devrimciydi. O bir halk önderiydi, bir kitle önderiydi ve bir doğal önderdi.  Siyasi liderliğe geçişi buradan yaptı. Bu herkese nasip olan bir özellik değil. Ve siyasi liderliğe geçtikten sonrada bu doğal önderlikten gelen hasretliğini, buradan gelen edinimlerini asla terk etmedi.''

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler