70'li yılların öğrenci liderlerinden Bülent Uluer yoğun bakımda: Bilinci kapalı!

70'li yılların devrimci öğrenci liderlerinden ve Dev-Genç Başkanlarından Bülent Uluer Acıbadem Kozyatağı Hastanesi'nde yoğun bakıma alındı, Uluer’in bilinci kapalı.

70'li yılların öğrenci liderlerinden Bülent Uluer yoğun bakımda: Bilinci kapalı!

Bülent Uluer'in akciğer embolisi sebebiyle hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Doktorların verdiği ilk bilgiye göre Bülent Uluer'in bilinci kapalı ve hayati tehlikesi var. 

Uluer'in dostlarının ve yoldaşlarının hastane önünde bekleyişi sürüyor. 

Bülent Uluer kimdir?

Bülent Uluer, 1952 yılında Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde öğrenciliğe başlayan Uluer, kısa bir süre sonra okulun Öğrenci Derneği başkanı oldu.

Bülent Uluer 1974 yılında Oğuzhan Müftüoğlu, Nasuh Mitap, Paşa Güven ve Dursun Karataş gibi isimlerle birlikte Devrimci Gençlik dergisini çıkarmaya başladı ve Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu'nun kuruluşunu gerçekleştirdi.

Daha sonra Devrimci Yol'un kuruluşunda yer aldı. Devrimci Yol’un bölünmesinde  ise Uluer Devrimci Sol kanadında yer aldı.

Bülent Uluer, Dursun Karataş ve Paşa Güven Devrimci Sol'u kurarken Devrimci Yol hareketine olan eleştirilerini, yayınladıkları Devrimci Yol Hareketinde Tasfiyecilik ve Devrimci Çizgi broşüründe dile getirdiler.

1978 yılına kadar Devrimci Yol döneminde Dev-Genç Genel Sekreterliğini, 1978-80 arasında Devrimci Sol döneminde de Dev-Genç Genel Başkanlığını yürüttü.

12 Eylül Darbesi gerçekleştiğinde adı ilk arananlar listesinde yer aldı. Bu sebeple yurtdışına çıkıp Suriye-Lübnan'a gitti, bu yıllarda Filistin kamplarında askeri eğitim aldı. Ardından uzun süre Avrupa’da kaldı.

Uluer aldığı cezaların zaman aşımına uğramasından sonra Türkiye’ye döndü, 1995 seçimlerinde Halkın Demokrasi Partisi’nden (HADEP) milletvekili adayı oldu.

Ardından Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kuruluşuna katıldı ve bu partinin Parti Meclisi Üyeliği’ni yaptı. 2000'li yılların başlarında ÖDP'den ayrıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Danışma Kurulu üyeliğine seçildi ve ardından Haziran 2015 seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı oldu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler