65 beş yaş üstü rezaleti ve isyanı

Sokağa çıkmaları yasaklanan 65 yaş üstü yurttaşlar, polisler tarafından evlerine gönderilmeye başlandı. Polisin uyardığı bazı kişiler itiraz ederken, bazı yurttaşlar da evde canlarının sıkıldığını söyleyerek sitem etti.

65 beş yaş üstü rezaleti ve isyanı

 

İşçileri Bakanlığı dün akşam yayımladığı ek bir genelge ile 65 yaş üstündeki yurttaşlara koronavirüs salgını önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasağı koydu. 65 yaş üstü yurttaşlar risk grubunda olmakla birlikte çok büyük bir çoğunluğu geniş ailelerde yaşıyor ve yaşadıkları hanede çok sayıda insan halen çalışmaya devam ediyor. 65 yaş üstü yurttaşlardan daha çok çalışmaya devam eden yurttaşlar coronavirüs taşıma ve bulaştırma riskine sahip bulunuyor. Bu itibarla İçişleri Bakanlığı tarafından alınan önlemin 65 yaş üstü yurttaşları korumak için alındığını düşünmek makul görünmüyor.

İçişleri bakanlığının 65 yaş üstü yurttaşlara koymuş olduğu sokağa çıkma yasağı da doğal olarak 65 yaş üstündeki yurttaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyor.  

İçişleri Bakanlığı'nın koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağı, Antalya ve Mersin'de de uygulanıyor.

 

Antalya’da otogar ve pazarlarda denetim

Antalya'da otogardaki bu yaş grubundaki kişiler polisler tarafından konukevine götürüldü. Pazarlarda denetim yapan polis, anonslarla 65 yaş ve üzerindekilerin evlerine dönmelerini istedi. Sabah erken saatlerden itibaren haber merkezine yapılan ihbarları değerlendiren polis, verilen adreslere giderek bu kişilere yardımcı olmaya çalıştı. Bazı kişiler polislerden alışveriş yapmalarını isterken, yolda kalan bazıları da evlerine bırakılmalarını istedi. Polis bu kişilerin kimliklerini kontrol ederek yaşlarını öğrenmeye çalıştı. Semt pazarlarına giden 65 yaş ve üzeri insanlar megafonla uyarılarak evlerine gitmeleri istendi. Otogarda da önlem alan emniyet güçleri memleketlerine gitmek isteyen bu yaş grubundakileri Kepez ilçesindeki Büyükşehir Belediyesi'ne ait konukevine götürdü.

 

“Moral bozmaktan başka bir şey değil”

75 yaşındaki Selahattin Özen, otogardan alınmasına tepki göstererek, “10 gündür Demre'de çalışıyordum. Akşam sokağa çıkma yasağı ilan edildi. O saatte ben nereye gideceğim. Araç da bulamadım. Sabah gideyim dedim. Otogara geldim. Otobüsüme binip memleketim Zonguldak Ereğli'ye gidecektim. Polis gelip beni huzurevine götüreceğini söyledi. Benim huzurevinde ne işim var? Varsa bir hastalığım, doktor beni muayene edip göndersin. Böyle de olmaz ki. Moral bozmaktan başka bir şey değil. Burada ne kadar kalacağım da belli değil" dedi.

 

“Vatandaşa zulüm ediyorlar”

70 yaşındaki Mehmet Bayrakçı ise Dinar'a gitmek üzereyken polislerin kendisini otogardan aldığını ifade ederek, “Beni buraya getireceklerini bilsem garaja gitmezdim. 65 yaş üzeri hiç kimse şehirlerarası yolculuk yapamaz deseler evden çıkmayacağım. Neden bu kararı almayıp da yanlış karar veriyorlar ve vatandaşa zulüm ediyorlar. Dinar'a gidecektim. Orada işim var. Kim yapacak oradaki işimi. Devlet karşılayacak mı benim zararımı şimdi" diye konuştu.

 

"Hep o dedemin yüzünden, 4 yaş büyük yazdırmış”

Manavgat'ta ise eve gönderilen Cevriye Şen, kendisinin aslında 61 yaşında olduğunu ancak dedesinin kimliği alırken 4 yaş büyük yazdırdığını öne sürerek "Hep o dedemin yüzünden oluyor bu, şimdi gideyim, mezar taşını kıracağım. Beni 4 yaş büyük yazdırmış" diye söylendi. Sivil kıyafetli polislerin ikna etmekte zorlandığı Cevriye Şen, gelen resmi ekip otosuna güçlükle bindirilerek evine götürüldü.

 

Mersin’de de denetimler sıkılaştı

Mersin'de de sokağa çıkma yasağına uymayanlar, polis memurları tarafından uyarılarak evlerine gönderildi.

Hafta sonu tatilini ve güneşli havayı fırsat bilenler, Adnan Menderes Bulvarı sahiline akın etti. Risk grubunda yer alan 65 yaş üstü yaşlıların sahilde gezintiye çıkması dikkati çekti. Sahil alanı içerisindeki güvenlik noktasında görev yapan polis memurları, kimlik kontrolü yaptı. Risk grubunda olduğu tespit edilenler uyarılarak evlerine gönderildi.

Polis memurunun 65 yaş üstü olduğunu tespit ettiği bir kişi ise "Evde yalnız kalmaktan sıkılıyoruz. Yasak ama yine de çıktık" dedi. (AA, DHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler