600 sanatçıdan Afrin çağrısı

Türkiye’nin Afrin’e yönelik cihatçı ÖSO güçleriyle birlikte başlattığı askeri müdahale 19’uncu gününe girerken, operasyona tüm dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor. İran’dan 600 sanatçı, hazırladıkları ortak metinle Afrin için uluslararası kurumlara harekete geçme çağrısı yaptı.

600 sanatçıdan Afrin çağrısı

İran’da aralarında sanatçı, müzisyen, oyuncu, yazar, besteci, yönetmen, tiyatrocunun olduğu 600 kişi, Türkiye’nin ve TSK destekli cihatçı ÖSO’cuların Afrin’e dönük askeri müdahalesini kınadı. “Yüz yıllardır Ortadoğu’da büyük acılar yaşanıyor, imparatorların saldırı politikaları yüzünden” denilen açıklamada, şunlar denildi: “Asurlardan Erdoğan’a kadar en çok Kürt halkı kurban seçilmiş, katledilmiş. Erdoğan’ın defalardır yenilmesinin ardından şimdi de Afrin üzerinde ferman çıkarıp saldırıyor. Erdoğan, sorunları diyalog yoluyla çözmek yerine, var olan barış ve diyalog yolunu da yıktı. Amed, Cizre ve birçok yeri yerle bir etti. Suriye mültecilerini de kendi çıkarları için kullanıp, Avrupa’dan bir milyon euro aldı. Şimdi de hiçbir gerekçe olmadan Afrin’e saldırıyor.”

Harekete geçme çağrısı

Özgürlükçü Demokrasi’ni haberine göre, çağrı yapılan metinde, “Biz İranlı sanatçılar olarak, bütün halklara çağrıda bulunuyoruz. Erdoğan’ın işlediği suça karşı sessiz kalmayın. Bütün dünya ülkelerine de Efrîn’e yönelik saldırıların karşısında durmaya çağırıyoruz. Uluslararası insan hakları kuruluşlarının da Efrîn için harekete geçmesi gerekir” denildi.

Şarkısı bile korkuttu

İktidar, Afrin diyen herkesi gözaltına alırken, adında Afrin geçen her şeye ise, yasak getirmeye başladı. Sefqan Orkeş’in Afrin saldırılarına ilişkin hazırladığı ve Youtube’da yayınlanan “Nêçîra Roviyan” adlı klibine Türkiye’den erişim engeli getirildi. Klip, 23 Ocak’ta YouTube’a yüklenirken, 2 haftadan kısa bir sürede 158 bin 700 kişi tarafından izlendi. Ancak önceki gün itibariyle klibi izlemek isteyenler, “Bu içerik, hükümet tarafından yapılan yasal bir şikayet nedeniyle bu ülkenin alan adında kullanılamıyor” uyarısıyla karşılaştı.

Feminist yazardan Afrin yazısı

Daha önce ABD PEN Yazarlar Birliği Başkanı olan ve IŞİD’in Rojava’ya dönük saldırılarına karşı mücadele eden YPJ’liler ile ilgili bir kitap da kaleme alan feminist yazar Meredith Tax, Türkiye’nin Afrin saldırılarına ilişkin bir yazı kaleme alarak, saldırıları kınadı.

“Afrin Restleşmesi: Türkiye’nin Suriye Kürtlerine saldırısı ülkenin en demokratik ve çoğulcu gücünü tehdit ediyor” isimli yazısında Tax, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın asıl endişesinin “Bir özyönetim olarak Rojava’nın başarısı” ve “Bunun Türkiye’deki Kürtler için ‘kötü’ bir örnek teşkil edebilecek olması” dedi. “Erdoğan, bariz şekilde Suriye’nin kimi kısımlarını kendi sınırlarına dahil etmeyi umarak bir Osmanlı İmparatorluğu nostaljisine oynuyor” diyen Tax, ABD’yi de eleştirdiği yazısının sonunda ise, yeni bir müzakere sürecine duyulan ihtiyaca dikkat çekti. Tax, “ABD’nin Erdoğan’ı yatıştırmaya çalışmak yerine Suriye ve Türkiye’deki Kürtlere zulmetmeyi bırakmaya ve Türkiye’yi demokrasiye yaklaştırmanın yanı sıra PKK ile müzakereleri yeniden başlatmaya ikna etmesi gerekiyor” dedi.

Etiketler: Afrin, İran, Sanatçı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler