‘6 bin zeytin ağacı hakkındaki yürütmeyi durdurma kararı Kolin’e sızdırıldı’

‘6 bin zeytin ağacı hakkındaki yürütmeyi durdurma kararı Kolin’e sızdırıldı’

Soma’nın Yırca köyünde hükümete yakın Kolin İnşaat’ın termik santral için 6 bin zeytin ağacını hukuki sürecin tamamlanmasına rağmen söktürmesi hakkında çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. CHP Manisa milletvekili Özgür Özel, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararının iki gün önceden şirkete sızdırıldığını, Kolin’in bu nedenle 6 bin ağacı cuma günü sabah erken saatlerde söktüğünü söyledi.

yirca yeni14

Taraf’tan Sümeyra Tansel’in haberine göre, Özgür Özel “Şirket o kararı en az bir ya da iki gün önceden öğrendi. Çünkü son günlerde tel örgülerin üzerine girişleri zorlaştıracak kesici teller yerleştirdiler. Arazide beş metrede bir nöbetçi koyup, ağaçların söküleceği gece için önlemlerini aldılar” dedi.

Danıştay 6. Dairesi için HSYK’ya şikâyette bulunacağını da açıkladı. Özel, yürütmeyi durdurma kararının tam 18 gün sürmesini eleştirerek “Bu kadar kritik bir meselede kararı alıp 18 gün beklemek ve müdahale olduktan sonra açıklamak hukukla da hukuk adamlığıyla da bağdaşmaz. Danıştay ve özellikle Danıştay 6. Dairesi kararın sızdırılmasıyla ilgili zan altında. Danıştay 6. Dairesi’ni Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikâyet edeceğim” diye konuştu.

Özgür Özel, valilik, kaymakamlık ve jandarma hakkında da görevlerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Kaynak : Diken

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler