5 Kentte 7 işçi hayatını kaybetti

5 Kentte 7 işçi hayatını kaybetti

İstanbul, Trabzon, Erzurum, Kayseri, Konya’da yaşanan iş cinayetlerinde 7 işçi hayatını kaybetti.

İstanbul, Kayseri, Erzurum, Konya ve Trabzon’da 7 işçi hayatını kaybetti.

İstanbul

İstanbul Zincirlikuyu’daki Zorlu Center binasında çıkan yangında, rezidansların bulunduğu binanın 17. katında bulunan güvenlik şirketi Vardiya Amiri Murat Delioğlu hayatını kaybetti, 6 kişi de yaralandı.

İstanbul Üsküdar’da da bir villa inşaatının bahçesinde ‘hilti’ ile çalışan 22 yaşındaki Başar Mustafa Keleş’in üzerine kaya düştü. Kaya parçasının altında kalan Keleş, olay yerinde yaşamını yitirdi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Trabzon

Trabzon’un Çaykara ilçesi Karaçam Mahallesi Kavlasan mevkiindeki hidroelektrik santral (HES) tüneli inşaatının olduğu bölgeye çığ düşmesi sonucu bir işçi hayatını kaybetti, dört işçi ise çığ altında kaldı.

Erzurum

Erzurum’da etkili olan fırtına nedeniyle yaşanan elektrik arızalarını gidermek için çalışan 29 yaşındaki Canan Küçükkaya isimli teknisyen, çıktığı trafoda akıma kapılarak yaşamını yitirdi.

Yakutiye ilçesi Abdurrahman Gazi Türbe yolu üzerinde arızalanan trafoyu tamir etmek için giden Küçükkaya, trafoda akıma kapıldı.

Olay yerinde mesai arkadaşları tarafından ilk müdahalesi yapılan işçi, Palandöken Hastanesi’ne kaldırıldı, ancak kurtulamadı.

Kayseri

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde Kayseri ve Civarı Elektrik TAŞ (KCETAŞ) işçisi 46 yaşındaki Şamil Yaldız, yüksek gerilim hattı direğinden düşerek hayatını kaybetti.

Olay, Pınarbaşı İlçesi Yukarı Borandere Mahallesi’nde dün saat 15.30 sıralarında meydana geldi.

Yüksek gerilim hattındaki arıza için ihbar üzerine direğe tırmanan KCETAŞ işçisi Şamil Yaldız aşağı düştü.

Diğer işçilerin çağırdığı 112 ambulansındaki sağlık görevlileri, Yaldız’ın hayatını kaybettiği belirledi.

Jandarma, olayla ilgili soruşturma başlattı

Konya

Konya’da yol yapım şantiyesi içindeki GSM baz istasyonundaki arızayı tamire giden 47 yaşındaki Seyit Ahmet Kurt ve 30 yaşındaki Muharrem Çağlar, foseptik çukuruna düşerek hayatını kaybetti.

2 işçinin de hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olayla ilgili incelemede, çukurun üzerinin metal sac ile kapatılmış halde olduğu ve etrafında hiçbir güvenlik önlemi bulunmadığı tespit edildi.

2014’te iş cinayetleri

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİGM) hazırladığı son rapora göre Aralık ayında en az 127 işçi, 2014 yılında ise 1886 işçi yaşamını yitirdi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Dev Maden-Sen ise 2014 yılında 81 madende 361 işçinin iş cinayeti sonucu yaşamını yitirirken, 84 işçinin de ağır yaralandığını açıkladı. (Kaynak: İMC)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler