41. İstanbul Maratonu başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından "İstanbul Senin, Durma Koş!" sloganıyla düzenlenen 41. İstanbul Maratonu'nun halk koşusu başladı.

41. İstanbul Maratonu başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul'un düzenlediği Vodafone 41. İstanbul Maratonu başladı. Maratonda 140 bin kişi koşuyor.

Bu yıl 41.'si düzenlenen Vodafone 41. İstanbul Maratonu için şehrin genelindeki bazı yollar trafiğe kapatıldı. Yaklaşık 37 bin kişinin çipli koşularda yer alacağı organizasyonda, 100 bin civarında kişinin de halk koşusuna katılması bekleniyor. Maratonun 15 kilometre parkuru ise 33 bin çipli koşucunun katılımıyla "Türkiye’nin en çok sporcu ile koşulan yol yarışı" unvanını almaya hazırlanıyor.

Organizasyonun startını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy verdi.

'Koşunun barış getirmesini diliyorum'

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir coğrafya olmadığını belirterek, "Bu sadece bu güzel memleketimize, şehrimize nasip olmuş ve birazdan Anadolu’dan Trakya’ya, Asya’dan Avrupa’ya geçişi yapacağız. İçi sevgi dolu, barış dolu, huzur dolu, keyif dolu bir koşu ruhu var burada." değerlendirmesinde bulundu. Koşunun hem İstanbul'a hem ülkeye hem de bütün dünyaya barış getirmesini dileyen İmamoğlu, "Bu zaten aynı zamanda bir iyilik koşusu. Bütün iyilikler sporun, sportmen ruhuyla, centilmenliğiyle atacağınız her adımda karşılık bulmasını diliyorum. Hepinize başarılar dilerim." şeklinde konuştu.

ALİKEV ve TGS de maratonda

Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV), Ali İsmail’in düşlerini gerçekleştirmek ve burs sağladığı öğrenci sayısını artırmak için maratona katıldı. Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz ve ağabeyi Gürkan Korkmaz da ALİKEV gönüllüleri ile birlikte koşuyor.

Kendilerine destek veren herkese çok teşekkür eden Emel Korkmaz, "Ali İsmail'in kardeşleri, arkadaşları yanımdalar, çok mutluyum. ALİKEV her sene daha da büyüyor, daha çok çocuğa burs imkanı sağlayabilmek için koşuyoruz" dedi. Gürkan Korkmaz da bu sene 200 öğrenciye burs vermek için koştuklarını belirterek "Annemle birlikte Ali İsmail'in düşlerinin peşinden koşuyoruz. Herkesi desteğe ve önümüzdeki senelerde birlikte koşmaya davet ediyoruz" dedi.

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler