4 Yaşındaki çocuğa cinsel istismar iddiası: Aile adalet mücadelesi veriyor

4 yaşındaki çocuğa kuzeni tarafından yapıldığı iddia edilen cinsel istismar sonrası tutuksuz yargılanan sanık suçlamaları reddetti.

4 Yaşındaki çocuğa cinsel istismar iddiası: Aile adalet mücadelesi veriyor

 

İstanbul’da 4 yaşında bir çocuk kuzeni tarafından istismar edildi. Olayı öğrenen aile pedagoga başvurarak destek aldı. Pedagogların raporu üzerine kamu davası açıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da davaya müdahil oldu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin ardından Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan sanık suçlamaları reddetti.

 

‘Hak ettiği ceza verilsin’

Doktorların da çocuğun anlatımlarının doğru olduğunu söylediğini belirten ailesi zorlu süreci anlattı:

Cinsel istismara uğrayan çocuğun annesi, yaşadığı süreci anlatırken olayın failinin hak ettiği cezayı almasını istediğini ancak istismarı yaptığı iddia edilen kişinin henüz tutuklanmadığını ifade etti:

"Şikâyetçi olduğum için acımasız gaddar merhametsiz oldum, çünkü yeğenim de 17 yaşındaydı. Hayatı kayar dediler ama unuttukları bir şey vardı benim 4 yaşındaki çocuğumun psikolojisini mahvetmişlerdi. 4. mahkememiz bitti ama çocuk hala dışarıda. Benim çocuğum büyük bir travma yaşıyor ben büyük bir travma yaşıyorum ama adalet susuyor adalet görmüyor. Kim verecek bunun hesabını. Hak ettiği ceza verilsin."

 

‘Cumhuriyet savcısı da sanığın cezalandırılmasını istedi’

Cinsel istismar olayının hukuki sürecini değerlendiren ailenin avukatı İlke Örs, Cumhuriyet Savcısının da şüphelinin cezalandırılmasını istediğini belirtti:

"Delillerin toplanmasının bittiği bu aşamada, Cumhuriyet Savcısı da sanığın cezalandırılması yönünde görüş vermiştir. Yargılamanın sağlıklı bir şekilde sonuçlanması sanığın çocuğun cinsel istismar suçu kapsamında üst sınırdan cezalandırılması adına gerekenleri yapmaktayım."

 

‘Çocuk koruma sistemi gerçekten işe yarıyor mu?’

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi üyesi Süreyya Kardelen Yarlı da yaşanan olayın sistemsel olduğuna dikkat çekerek medyanın bu tür haberleri sunuş dilinin önemine vurgu yaptı:

"Biz her iki tarafın da çocuk olduğu bu tür istismar davalarında çocukların mahremiyet haklarına dikkat ediliyor olmasını önemsiyoruz. Çünkü bu çocuklar ileride hayatlarına devam ediyor olacaklar. Burada aslında münferit bir olaydan değil, sistemsel bir problemden bahsediyoruz. Bu sadece tek bir çocuğun başına gelen ve tek bir çocuğun yaptığı iddia edilen bir durum değil. Türkiye’de ne yazık ki bu anlamda inanılmaz yaygınlaşan bir durum var. Bu çocuk koruma sistemi bu adalet sistemi gerçekten işe yarıyor mu yaramıyor mu diye bunu konuşmamız lazım. Yaramıyorsa bu durumları nasıl düzeltebiliriz bu gibi durumlara bakmamız gerek. Islah tedbirlerini ortaya koymak ve çocuk koruma kanununu efektif bir şekilde çalıştırmak gerekiyor."

(Artı Gerçek-Gül Gündüz)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler