4 ilde daha “Savaşa Hayır” yasağı!

İstanbul Valiliği’nin 10 gün süreyle ‘kamu güvenliği’ bahanesiyle “Savaşa Hayır” konulu eylem ve etkinlikleri yasaklamasının ardından dört ilde daha “Savaşa Hayır” demek yasaklandı.

4 ilde daha “Savaşa Hayır” yasağı!

İstanbul Valiliği'nin 'Savaşa Hayır' konulu eylem ve etkinlikleri yasaklamasının ardından 4 ilde daha benzer kararlar alındı: Kırklareli, Adana, Aydın, Kilis.

Kırklareli Valiliği’nden yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin gerek ülke genelinde gerekse sınır dışında terör örgütlerine karşı operasyonlarının devam ettiği belirtildi. Açıklamada, “Suriye’de şehit ve gazilerimizin olduğu böylesi hassas bir dönemde, toplumda infial uyandıracak milli, vicdani ve insani değerlere dokunacak, toplumsal iç barışı tehdit edebilecek şekilde ‘savaşa hayır’ gibi konular adı altında miting, yürüyüş, basın açıklaması, imza kampanyası, stant-çadır açma, bildiri, afiş dağıtma gibi eylem ve etkinlikleri gerçekleştirecek şahıslar ile vatandaşlarımız arasında sözlü ve fiziksel provokasyon amaçlı olayların olabileceği dikkate alındığında kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği değerlendirilmektedir.”

Bahar Kalkanı Harekâtı’na karşı gösterilerin yasaklandığı aktarılan açıklamada, şöyle denildi:

“Bu bağlamda, ilimiz sınırları dâhilinde huzur ve güvenliğin, kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, müessif ve provokatif olayların yaşanmaması için, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Suriye'de yürütmekte olduğu askeri operasyonları eleştirmeye veya bu operasyonların sonlandırılması amacıyla kamuoyu oluşturmaya yönelik toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, stant açma, imza toplama, bildiri, broşür dağıtma gibi etkinlikler 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/A ve 11/C maddeleri ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17. ve 19. maddeleri hükümleri doğrultusunda Valilik makamının 5 Mart 2020 tarihli kararı ile saat 00.01'den itibaren 10 gün süreyle yasaklanmıştır.”

Adana, Kilis ve Aydın Valilikleri de aynı açıklamalarla söz konusu kentlerde her türlü eylem ve etkinliği yasakladılar.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler