3’üncü Havalimanı işçileri: Maaşlarımıza alana dek eylem sürecek

Maaşlarını alamadıkları için dün iş bırakma eylemi başlatan 3’üncü Havalimanı işçileri, maaşlarını alana dek eylemin süreceğini söylediler.

3’üncü Havalimanı işçileri: Maaşlarımıza alana dek eylem sürecek

3’üncü Havalimanı ana yüklenici firması İGA bünyesinde faaliyet gösteren DSG’de çalışan 100’e yakın inşaat işçisinin dün sabah saatlerinde 3 aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle başlattıkları iş bırakma eylemi 2’nci gününde devam ediyor. Firma ile işçiler arasında bugün yapılan görüşmede firmanın Cuma günü ödeme yapacağı bilgisini verdiklerini belirten İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) Genel Başkanı Ali Öztutan, işçilerin maaşlarını alana kadar eylemi sürdürmekte kararlı oldukları bilgisini verdi.

‘İGA’nın ders çıkarmadığı aşikar’ 

Öztutan, 3’üncü Havalimanı inşaatının başladığı günden bu yana havalimanı işçilerinin problemlerinin giderek arttığını belirtti. İşçilerin yaptıkları eylemle kölelik koşullarını tüm dünyaya duyurduklarına dikkat çekti. İşçilerin bu problemler karşısında 14 Eylül’de büyük bir eylem gerçekleştirdiğini kaydetti Öztutan, “İşçiler bu eylemle en haklı taleplerini sıraladılar. İşçilerin taleplerinin karşılanması yerine işçi arkadaşlarımız, sendika yöneticilerimiz tutuklandı. Yönetim tarafından iyileştirme yapılacağı söylendi. Daha sonra İGA firması kamuoyundan özür diledi. Ama içeride aynı sorunlar devam ediyor. Hem barınma, hem beslenme hem ücret konusundaki eksiklikler artarak devam ediyor. Yönetimin şantiye içerisinde ve dışarıda oluşturulmak istedikleri yüz farklı. İGA firmasının 14 Eylül’den bir ders çıkarmadığı aşikar. Ne kadar biz özür diliyoruz dese de hala tutukluların bulunması bu konuyu ne kadar anladığını gösteriyor” diye konuştu.

‘3 aydır maaşlarını alamıyorlar’ 

İGA yönetimi ile işçiler arasında bugün yeniden görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Öztutan, “İGA yönetimi işçilerin alacaklarını Cuma günü yatıracaklarını söyledi. İşçilere sürekli tarih verilerek ‘yatırılacak’ deniyor. İşçiler ‘hep söz veriyorsunuz ama sözünüzde durmuyorsunuz’ dediklerinde ‘İşinize geliyorsa çalışın, gelmiyorsa çıkıp gidin’ deniyor. Çıkıp gitsinler de maaşları verilmiyor ki. Eylem yapan işçiler 3 aydır maaşlarını alamıyorlar. İşçiler maaşlarını alana kadar iş bırakma eylemi sürdürmeye kararlılar” diye belirtti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler