31 Mart'ta AKP karşısındaki dayanışmamız 23 Haziran'da daha da büyüyecek!

AKP her imkanla üzerimize gelecek! Biz ise sokak sokak çalışacağız. Halkın ferasetine güveneceğiz. Nagehan Alçı gibilerin, "Bana Abdullah Öcalan'ın HDP’nin kendi adayıyla çıkması gibi bilgiler geldi" laflarına prim vermeyip, birbirimize güveneceğiz. Aradaki farkı 13 binden en az 500 bine çıkaracağız! Seçimi iptal ettiklerine pişman olacaklar.

31 Mart'ta AKP karşısındaki dayanışmamız 23 Haziran'da daha da büyüyecek!

AHMET SAYMADİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart seçimlerinden 36 gün sonra Türkiye siyasi tarihine geçecek düzeyde kötü bir kararla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini, sandık kurullarındaki yanlış görevlendirme sebebiyle iptal etti. Ama aynı sandıklarda kullanılan Belediye Meclisi oylarını ve ilçe belediye başkanlığı oylarını geçerli saydı. Çünkü AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde çoğunluğu elinde bulunduruyor. Çünkü AKP, İstanbul’daki 25 ilçede ilçe belediye başkanlığını kazandı. YSK, sadece AKP’nin dezavantajlı olduğu seçimi iptal ederek hukuku da halk iradesini de çiğnedi! Oysaki İlçe Seçim Kurullarına görev alabilecek memur listelerini kaymakamlar yolluyor, kaymakamları da AKP atıyor. YSK bunu hileyi bile görmek istemedi.

YSK yeniden yapılacak seçimler için, 23 Haziran 2019 Pazar gününü seçim tarihi olarak belirledi. 31 Mart’taki resmi sonuçlardan sonra yeniden sayımlar ve itirazlar sonucu ortaya çıkan fark 13 bin 827’ydi. 31 Mart’ta AKP ve MHP faşizmini geriletmek için, halkın sandık başında kurduğu dayanışma, 23 Haziran’da daha da büyüyerek o farkı en az 500 bine çıkaracaktır. Kimsenin şüphesi olmasın!

23 Haziran’da tekrarlanacak olan seçimler için şimdiden, ‘‘Sandığa olan güvenim kalmadı, boykot edelim’’ diyenler var. Aynı kadro, 31 Mart’tan önce de, ‘‘AKP ne yapar eder İstanbul’u alır’’ ya da ‘‘Erdoğan kaybedeceği seçime girmez’’ ya da ‘‘Oy verenler önemli değil, oyu sayanlar önemli’’ diyordu. Lakin 31 Mart’taki sonuç çok farklı oldu. AKP sadece İstanbul’u değil, Ankara’yı, Mersin’i, Adana’yı, Antalya’yı da kaybetti. Bugün için CHP ve İyi Parti’den gelecek tam boykot kararı gibi bir karar olmadığı sürece, boykota dair söylenecek her söz, AKP’nin ekmeğine yağ sürer.

Şimdiden 31 Mart’ta CHP ve İyi Parti, dolaylı destek açıklayan HDP, kimi yerlerde ittifak giren Saadet Partisi  ortak bir yol haritası çıkarmalıdır. 31 Mart’ta İstanbul’da Sadet Partisi’nden aday olan ve 103.300 oy alan Necdet Gökçınar, DSP’den aday olan 30.817 oy alan Muammer Aydın, BTP’den aday olan ve 27.238 oy alan Selim Kotil açıklama yaparak Ekrem İmamoğlu’na destek olmalıdır. TKP 10.492 oya alan adaylarının seçimde yeniden aday olmayacağını açıkladı. EHP’nin desteklediği 2.437 oy alan Özge Akman aday olmayacağını açıkladı. Türkiye Komünist Hareketi 1520 oy alan adayları Aysel Tekerek’in aday olmayacağını açıkladı.  Sadece bu çekilmelerle bile fark şimdiden 200 bin olacaktır.

AKP, 31 Mart günü daha seçim sonuçları açıklamadan şoka girdi. Sandıkların açılma oranı Yüzde 98.3 iken Anadolu Ajansı verileri kesti, AKP’yi tüm televizyon kanalları ilk andan itibaren önde gösterdi. Binali Yıldırım ve AKP İstanbul İl Başkanı çıkıp, daha ortada YSK verileri yokken ‘Kazandık’ dedi. Ekrem İmamoğlu, ‘Bu veriler gerçek değil, bizdeki YSK verileri başka’ dedi. YSK 1 Nisan günü çıkıp, ‘Anadolu ajansı verileri benden almıyor, bizdeki sonuçlara göre Ekrem İmamoğlu önde’ dedi. O anda İstanbul televizyonlardaki ekranlarda kırmızıya boyandı! AKP durmadı, her yerde geçersiz oyları yeniden saydılar, 6 ilçede bütün oyları yeniden saydılar. Seçim kurulların önlerinde insanlara saldırdılar! Daha ilk anda vermeleri gerekirken günlerce vermediler! O süre içerisinde belediyede onlarca yasadışı işlem yaptılar. YSK üzerinde baskı kurdular ve YSK 36 gün sonra baskıya boyun eğdi, iktidarın dediğini yaptı.

AKP ve MHP 23 Haziran’a kadar bütün vekilleriyle, bütün devlet imkanlarıyla İstanbul’a ağırlık verecektir. Erdoğan ve Bahçeli her ilçede miting yapacaktır. Erdoğan ve Bahçeli, seçimi almak için varlarını yoklarını ortaya koyacaktır. 7 Haziran’dan 1 Kasım’a giden süreçteki kanlı senaryoları bile tekrar devreye sokmaya çalışacaklardır. Ellerinden geleni artlarına koymayacaklarını hepimiz biliyoruz. Ancak biz de AKP’nin her türlü hilesine, hukuksuzluğuna karşı 17 yıldır mücadele ediyoruz. 31 Mart’ta ortaya çıkan hak iradesinin çalınmasına izin vermeyeceğiz.

Sadece dün gece olanlar bile umut depolamaya yetti. Ekrem İmamoğlu Beylükdüzü’nde binlerce insana seslendi, YSK karar açıklıyor sandık kurullarına yapılan itiraza göre seçimi iptal etmişmiş. Ya kardeşim aynı kurullarla cumhurbaşkanı seçtin, referandum yaptın. O zaman anayasa da şaibelidir, cumhurbaşkanı da." Çıtayı daha da yükseltti.

23 Haziran’daki düğününü iptal eden oldu, Sabahat Akkiraz Londra konserini iptal etti. Bugüne kadar birçok konuda yorum yapmayan yüzlerce sanatçı #HerŞeyÇokGüzelOlacak diyerek Ekrem İmamoğlu’na destek açıkladı. Sadece dün gece #HerŞeyÇokGüzelOlacak etiketiyle atılan tweet sayısı 700 bin oldu. Bunların hepsi korku duvarının aşıldığını; muhalif kitlelerin, arkasında durabileceği bir lider bulduğunu gösteriyor.

AKP üzerimize geleceği her imkanla üzerimize gelecek! Biz ise sokak sokak, ev ev çalışacağız. Halkın ferasetine güveneceğiz. Nagehan Alçı gibilerin, "Bana Abdullah Öcalan'ın HDP’nin kendi adayıyla çıkması bir takım bilgiler geldi" laflarına aldırış etmeyeceğiz. Aradaki farkı 13 binden en az 500 bine çıkaracağız! Seçimi iptal ettiklerine pişman olacaklar! Umudumuzu yitirmeyelim, öfkemizi bileyelim! Çünkü, ‘‘Her Şey Çok Güzel Olacak’’

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler