İstiklal Caddesi’nde kadın yürüyüşü

İstiklal Caddesi’nde kadın yürüyüşü

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, erkek şiddetini yürüyüşle protesto ederek, taleplerini açıkladı.

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, Mersin’de katledilen Özgecan Aslan’ı anmak ve erkek şiddetini protesto etmek amacıyla Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi. “Güldünya, Ayşe, Özgecan isyanımız büyüyor” pankartının açıldığı yürüyüşte, “Kadınlar sokağa özgürleşmeye” ve “Jın jiyan azadi” sloganları atıldı.”Kadınlar hayatını savunuyor” ile “Erkek şiddetini önlemeyen Ayşenur İslam da kadın cinayetlerinin failidir” dövizleri taşınan yürüyüşün ardından kadınlar açıklamayı yapan Öznur Subaşı, Özgecan cinayetinin ardından gösterilen tepkinin önemli olduğunu belirterek, “Madem artık hepimiz bu konuyu konuşuyoruz, o zaman toplumdaki iki yüzlü tavırla da yüzleşmenin zamanıdır” dedi.

Bu coğrafyada her gün en az 5 kadının erkekler tarafından katledildiğini söyleyen Subaşı, “Bu katliamları yapan erkekler ruh hastası değil, bu erkeklerin ortak noktası erkek olmaları ve devlet yetkilileri tarafından bu katillerin sırtının sıvazlanmasıdır” diye konuştu.

‘Var olan yasalar uygulanmıyor’

Kadınları katleden erkeklerin adil bir şekilde yargılanmadığını dile getiren Subaşı, kadına yönelik şiddet için hazırlanan yasaların da uygulanmadığına dikkat çekti. Subaşı, şunları aktardı: “Kolluk, mahkemeler görevini yapmıyor. Bu katliamı engellemek sizin göreviniz. Artık tek bir kadının dahi katledilmesine tahammülümüz yok.” Subaşı, taleplerini şöyle sıraladı: “Tecavüzde ‘rıza’ aranmaz. Tacizde, tecavüzde kadının beyanı esastır. Aile değil kadınız, Kadın Bakanlığı kurulsun. Kadın katillerinin cezalarında ‘iyi hal-tahrik’ indirimlerine hayır. Erkek şiddetini önlemeyen Ayşenur İslam da cinayetlerin failidir ve istifa etmek için ne bekliyor. Evlilik, aile eğitim programları kaldırılsın, boşanmalar değil erkek şiddeti engellenmeli.”

Eylem sloganlarla sona erdi.

Bu haber DİHA’dan alınmıştır.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler