30 İlde tabip odası seçimleri: TTB’nin çizgisinin belirlenmesi için kritik hafta sonu

28-29 Nisan 2018 tarihinde 30 ilde tabip odası seçimi var. TTB-Merkez Konsey seçimleri için bu hafta sonu yapılacak seçimler kritik öneme sahip. Geçtiğimiz iki hafta içinde “Cumhur İttifakı” ilk darbeyi tabip odaları seçimlerinde almaya başlamıştı.

30 İlde tabip odası seçimleri: TTB’nin çizgisinin belirlenmesi için kritik hafta sonu

SiyasiHaber - Sağlık Birimi

Önceki haftalarda yapılan 30 tabip odası seçiminde ağırlıklı olarak mevcut TTB çizgisindeki çağdaş hekim ve demokratik katılım grupları kazandı. Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Aydın, Bursa, Mersin gibi büyük odaları çağdaş hekim ve demokratik katılım grupları aldı. Çok sayıda tabip odası başkanlığına da kadın hekimler geldi. İstanbul’da Pınar Saip, İzmir’de Funda Barlık Obuz, Bursa’da Güzide Elitez, Diyarbakır’da Semra Güzel, Trabzon’da Ebru Sivri, Osmaniye’de Asu Kaya ve Denizli’de Meral Alten tabip odası başkanı oldu.

Bu hafta sonu seçim yapılacak tabip odaları ise şunlar: Adana, Adıyaman, Amasya, Antalya, Bartın, Batman, Bitlis, Çorum, Edirne,  Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep Isparta, Kastamonu, Kayseri, Karaman, Karabük, Kocaeli, Malatya, Muğla, Muş, Rize, Samsun, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Van ve Yozgat.

Bu odalar arasında TTB çizgisine yakın hekimler değişik adlarla seçimlere girecek: Adana-Etkin Demokrat Hekimler, Antalya-Çağdaş Hekimler, Eskişehir-Çağdaş Hekim, Gaziantep-İyi Hekimlik, Kocaeli-Demokrat Hekimler, Muğla-Çağdaş Hekimler, Samsun-Çağdaş Hekim ve Tekirdağ-Özgürlükçü Hekimler. Yine mevcut TTB çizgisine yakın listeler Adıyaman, Bartın, Batman, Bitlis, Edirne, Isparta, Muş, Şırnak, ve Van tabip odaları için yarışacak.

Antalya, Gaziantep, Kocaeli, Samsun, Tekirdağ illerindeki seçimler kıran kırana geçecek. TTB çizgisine yakın listeler milliyetçi-muhafazakar-ulusalcı listelerle yarışacak.

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisi ile ihraç edilen akademisyenlerden Nursel Şahin Çağdaş Hekimler adına Antalya’da ve Cengiz Erçin Demokrat Hekimler adına Kocaeli’nde tabip odası başkanlığına aday.

Antalya Tabip Odası için seçimlere girecek olan Prof.Dr. Nursel Şahin Siyasi habere verdiği röportajda “Çağdaş Hekimler olarak Antalya Tabip Odası’nın ve TTB’nin Saray’ın odası haline gelmesine de, Bakanlık bürosuna dönüşmesine de izin vermeme kararlılığındayız” demişti. (Röportajı okumak için tıklayın)

Kocaeli Tabip Odası için seçimlere girecek Demokrat Hekimler seçim bildirgeleri ile sağlık ve demokrasiye sahip çıktı:

İyi hekimlik, mesleki bağımsızlığımız, özlük haklarımız için Demokrat Hekimler

Ülkemizin giderek demokrasiden uzaklaştığı, ilerici ve muhalif kesimlerin üzerine ağır bir iktidar gücü ile gidildiği, otoriteye rıza göstermeyenlerin çeşitli şekillerde cezalandırıldığı günlerden geçiyoruz. Bu ortamda itiraz eden, halkın vicdanı olan, çevresine biraz olsun ışık yayabilen ve kendi alanının sorunları kadar memleket meselelerine de duyarlı olan hiçbir demokratik iradeye yaşam hakkı tanınmıyor.

Demokratik hekim hareketinin onurlu ve dik duruşu karşısında meslek örgütümüz Türk Tabipleri Birliği (TTB) hedef haline getiriliyor, kapatılarak temsil ettiği değerler yok edilmeye yelteniliyor.

Biz TTB’yiz, TTB biz!

Meslek örgütümüz gücünü yasalardan çok ülkemiz hekimlerinin nazarındaki meşruluğundan ve inançla savunduğu doğrulardan almaktadır. Bu haklılıkla “Kapatılmaktan” da, ülkemiz sağlık ortamına dair umut beslemekten de korkmadığımızı haykırmaya devam edeceğiz.

Mesleki bağımsızlığımız ve dayanışmamız, iyi hekimlik değerlerimiz, özlük haklarımız, geleneğimiz ve çocuklarımızın geleceği için adayız.

İyi ki demokratik hekim mücadelesi var, iyi ki TTB var!

Biz hekimiz… TTB’liyiz, mesleğimizi, TTB’yi, Onur’umuzu savunmaya devam edeceğiz..

Biz TTB’liyiz… Halkın sağlık hakkını, piyasacı değil kamucu bir sağlık sistemini, AVM anlayışı ile yaygınlaştırılan şehir hastaneleri yerine bütüncül sağlık örgütlenmesini savunmaya devam edeceğiz.

Biz TTB’liyiz … Aşıyı ve vazgeçilmezliğini savunmaya devam edeceğiz.. Geleneksel ve alternatif tıp uygulamalarını sağlık hizmetlerinin içine sinsice monte etmelerine itiraz edeceğiz.

Biz TTB’liyiz … Herkese eşit, ücretsiz, yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti talebini savunmaya devam edeceğiz.

Biz TTB’liyiz … Sağlık emekçilerine yönelen şiddet ile mücadele edeceğiz. Sağlık emekçilerinin ağır baskı ve sömürü koşullarında geleceksiz-güvencesiz çalıştırılmalarına itiraz edeceğiz..

Biz TTB’liyiz … Büyüme, gelişme, sanayileşme yalanıyla her yıl binden fazla emekçinin iş cinayetlerinde katledilmesine itiraz edeceğiz. Sağlık emekçilerini sağlığından eden ağır ve (iş) güvencesiz koşulların düzeltilmesi talebinde ısrar edeceğiz.

Biz TTB’liyiz … Hem yasal, hem ahlaki, hem de evrensel görevimiz olan savaşa karşı barışı savunmaya devam edeceğiz.

Biz TTB’liyiz … Dini değerleri kendi piyasacı-liberal talanına kalkan olarak kullananlara karşı laikliği savunmaya devam edeceğiz.

Biz TTB’liyiz … Erkek egemen, homofobik, cinsiyetçi, kadın düşmanı dayatmalara karşı; kadın haklarının asli bir demokrasi sorunu olduğunu söylemeye devam edeceğiz.

Biz TTB’liyiz … Bugün dünden fazla özerk, demokratik, bilimsel üniversiteyi savunacağız.

Biz TTB’liyiz … Halkın sağlık hakkı ve bağımsız-bilimsel-iyi hekimlik mücadelesini yürüten meslek örgütümüze yönelik saldırılardan, “kapatma” da dahil tehditlerden korkmuyoruz.

Biz TTB’liyiz … OHAL’in derhal kaldırılıp hızla demokratik süreçlerin işletilmesini savunmaya devam edeceğiz…

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler