30 akraba aynı üniversitede: Rektörden ‘Evlenmeyin mi diyeyim?’ savunması

Çorum Hitit Üniversitesi’nde görevli yaklaşık 30 akademisyenin karı-koca olmasına yönelik eleştirileri üniversite rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, “Evlenmeyin mi diyeyim?” diyerek savundu.

30 akraba aynı üniversitede: Rektörden ‘Evlenmeyin mi diyeyim?’ savunması

Rektör Alkan, çalışanların liyakatla işe alındığını söyleyerek “Karı kocanın birlikte çalışması yasak mı” diye sordu.

Üniversitede aranan koşulları sağlayanların işe alınabileceğini belirten rektör açık çağrı yaparak, “Buyursunlar gelsinler” dedi.

Hürriyet’in haberine göre 2011’den bu yana görevde olduğunu ifade eden Alkan,  ‘aile birlikteliği’ kavramına da dikkat çekerek, sendikaların da eşlerin bir araya getirilmesinden  yana olduğunu söyledi.

Rektör şöyle devam etti: ” Burada ‘Birbirinizle evlenmeyin’ demeyi yeni öğrendim.  Bundan sonra Hitit Üniversitesi’ne gelenler evlenemeyecekler! Demek ki yanlışmış bu. Doktorlar doktorla, öğretmenler öğretmenle evlenebiliyor, aynı dili konuşan insanlar. Kamuya evlenmeyi yasaklayalım o zaman. Biri çıksın desin ki liyakat olmadan birini almışsınız. Evlenenlere evlenmeyin mi diyeyim? Karı koca başvurmuş, ne yapayım almayayım mı? Ayrılıp, boşanın gelin mi diyeyim? Benim 1400 elemanım var. 20-30 kişiyle nasıl genelliyorlar anlamakta güçlük çekiyorum.”

Son Haberler

Popüler Haberler