3 yıl önce bugün; Roboski Katliamı

3 yıl önce bugün; Roboski Katliamı

Roboski Katliamı’nın yıldönümünde bir açıklama yapan HDK Eşsözcüleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, emri veren tüm askeri ve siyasi kurumların cezalandırılmasının takipçisi olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Haber Merkezi-3 yıl önce bugün Roboski’de 35 insan, TSK’nın attığı bombalarla katledildi. Hükümet sınır ticareti yapan köylüleri ‘terörist’ sandığı için bombaladığını ifade etti.

“HDK Eşsözcüleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü’nün yaptığı açıklama şöyle:

3 yıl önce bugün; Roboski Katliamı!

3 yıl önce bugün Şırnak’a bağlı Roboski köyü yakınlarına TSK’nın F16’larından atılan bombalarla 35 köylü öldürüldü.

3 yıl önce bugün, 17’si çocuk, 35 yurttaşımız kendilerini korumakla görevli, sorumlu askerlerce öldürüldü.

3 yıl önce bugün, Roboski köylüleri oğulları, kardeşleri, eşleri, sevgililerinin parçalanmış bedenlerini hiçbir devlet görevlisi gelmediği için kendileri toplamak zorunda kaldı.

3 yıl önce bugün devlet ve hükümet yetkilileri, bölgedeki yetkililerin de bilgisi dahilinde günlük 40-50 lira kazanmak için, sınır ticaret yapan köylüleri “terörist” sandığı için bombaladığını itiraf etti.

3 yıl önce bugün 35 yurttaşını kendi elleriyle öldüren Hükümet, katliamın asker, sivil, bürokrat ve siyasetçi sorumlularını cezalandırmak bir yana, özür dahi dilemedi. Kimseye idari soruşturma dahi açılmadı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sonunda görevsizlik kararı verildi. Genelkurmay Askeri Savcılığı kararı ise takipsizlik oldu. Meclis Komisyonu HDP vekillerinin şerhlerine rağmen, AKP’lilerin ağırlığı ile katliamın örtülmesi için raporunu hazırladı.

3 yıl önce bugün 35 yurttaşını öldüren Hükümet, sorumluları yargılamak ve cezalandırmak yerine Roboski köylülerini cezalandırmayı seçti. 35 evlat, eş, akraba, dost, arkadaş kaybetmenin acısını yaşayan Roboskili köylüler, başta dönemin Başbakan’ı Erdoğan olmak üzere, Hükümet ve askeri yetkililerce suçlandılar, azarlandılar. Davalar açıldı, para cezası aldılar.

3 yıl önce bugün, bir köyle birlikte Kürt halkının yüreği yangın yerine döndü. Kürt halkı bir halk bir kez daha devletin yok etme, sindirme ve asimilasyon politikaları sonucu katledildi.

3 yıl önce bugün 35 yurttaşın devletçe öldürülmesiyle katliamlarla dolu Türkiye tarihine bir yenisi daha eklendi. Devlet destekli ya da devletçe yapılmış Çorum, Maraş, Dersim, Sivas ve daha nicesinin yanına bir yenisi daha…

3 yıl önce bugün yapılan katliam Hükümet ve devlet politikalarının ne ilk ne de son katliamı oldu. Geçen 3 yıl zarfında sadece Gezi direnişinde sekiz, Kobane protestolarında kırkın üzerinde kişi AKP Hükümeti şiddeti ile öldürüldü, yüzlerce kişi yaralandı.

Halkların Demokratik Kongresi olarak, Roboski halkı ile beraber Kürt halkının acısının dinmeyeceğini, ancak azalmasının yolunun adaletin yerine gelmesinden geçtiğini biliyoruz. Biliyoruz ki, tüm halkların barış, demokrasi, eşitlik ve özgürlük talepleri çerçevesinde birarada yaşamasının en önemli adımı, hakikatlerle yüzleşilmesi ve adaletin yerine getirilmesi ile mümkündür.

HDK olarak, emri veren ve uygulayan, askeri ve siyasi tüm sorumluların bulunması ve cezalandırılmasının takipçisi olmaya devam edeceğiz!”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler