3. Havalimanı işçileri karakolda tutuluyor!

3. Havalimanı inşaatındaki kötü çalışma koşullarına karşı iş bırakıp gözaltına alınan işçilerin tutulduğu karakola HDP vekilleri alınmadı.

3. Havalimanı işçileri karakolda tutuluyor!

İstanbul'da yapımı devam eden 3. Havalimanı inşaatında, kötü çalışma koşulları sebebiyle iş bırakan ve gözaltına alınan işçiler Arnavutköy Jandarma Karakolu’nda tutuluyor.

İşçilerin karakoldaki odada yerlerde oturduğunu gösteren fotoğrafı Umut-Sen sosyal medyadan paylaştı.

Halkların Demokratik Partisi milletvekillerinin gözaltındaki işçilerden 380’inin tutulduğu karakola girişleri engellendi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) yayınladığı açıklamada gözaltındaki işçilerin serbest bırakılıp taleplerinin kabul edilmesini istedi.

İşçilerin yatakhanesine düzenlenen baskında, İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) Sendikası Genel Sekreteri Yunus Özgür, Örgütlenme Sorumlusu Deniz Gider, sendika sözcüsü Uğur Karadaş ve Özkan Özkanlı ile Deniz Gider’in de aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

"İşçiler karakolda, vekiller alınmıyor"

HDP Milletvekilleri Erkan Baş ve Züleyha Gülüm ile HDP İstanbul İl Örgütü yöneticilerinden oluşan heyet karakol önünde açıklama yaptı. Erkan Baş “Özel mülkü korumak jandarmanın görevi midir?” diye sordu.

“Arnavutköy Jandarma Karakolu’nda 380 işçi tutuluyor. Milletvekilleri bu kapıdan içeri sokulmuyor. Açıkça söylüyorum bu hukuksuz emirleri uygulayanlar suç işliyor.

“Hepsi hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Ortada haksızlık yapan patronlar varken onları sorgulamıyorsunuz. Burada insanlar aylardır çığlık atıyor, işçiler öldürülüyor. Bunun soruşturulması, bunların cezalandırılması gerekiyor.

“İşçilerin taleplerini herkes okusun, insan gibi yemek yemek, düzgün bir yerde yatmak istiyoruz; bunlardan daha insani talepler olabilir mi? Bu talepler suç değil. Bunları yerine getirmeyen patronlar suç işliyor, iktidar suç işliyor. Eğer iktidar halka hizmet eden bir iktidar olsa bunlar olmaz. İşçiler şirket otobüsleriyle, patronların otobüsleriyle karakola getiriliyor bundan daha büyük suç yok."

KESK: Derhal serbest bırakılmalılar

KESK açıklamasında “Çalışma Bakanı şimdi devreye girmeyecekse o koltukta niçin oturduğunun açıklamasını yapmak zorundadır” dedi.

Gözaltına alınan işçiler derhal serbest bırakılmalıdır. Şantiye etrafındaki abluka kaldırılmalıdır. İşyerinde örgütlü sendikalar ve işçilerle derhal masaya oturulmalı ve kamuoyuna açıklanan, tümü de karşılanabilir olan talepleri kabul edilmelidir.

(Bianet)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler