3. Havalimanı baskını: 29 inşaat işçisine tutuklama talebi

Yapımı devam eden 3. Havalimanı’nda kötü çalışma koşulları nedeniyle eylem yapan ve işçi koğuşlarına yapılan baskın sonucu gözaltına alınan yüzlerce işçiden bir kısmı Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne getirildi. Aralarında İnşaat-İş yöneticilerinin de bulunduğu 29 işçi tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

3. Havalimanı baskını: 29 inşaat işçisine tutuklama talebi

Yapımı devam eden 3. Havalimanı’nda çalışma koşullarının düzeltilmesi ve iş cinayetlerinin son bulması için eylem yapan inşaat işçilerinin kaldıkları işçi koğuşlarına 15 Eylül’de düzenlenen baskında gözaltına alınan yüzlerce işçiden bir kısmı, savcılık sorguları için Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne getirilmeye başlandı.

Adliyeye getirilen aralarında İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) yöneticilerinin de olduğu işçiler, “Direne direne kazanacağız”, “İnşaat işçisi köle değildir”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları atarken, jandarmalar slogan atan işçilerin ağızlarını kapatarak müdahale etti.

Adliye önünde çok sayıda polis ve jandarma ekipleri bulunurken, akrep ve TOMA da bina önünde konuşlandırılmış durumda.

29 inşaat işçisine tutuklama talebi

İşçilerden Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne getirilenlerin savcılık işlemleri sona erdi.

Savcı, 15 işçinin adli kontrol ile serbest bırakılmasını isterken, aralarında İnşaat-İş yöneticisi Yunus Özgür ve basın sözcüsü Uğur Karadaş ile Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi Yusuf Yılmaz’ın bulunduğu 29 işçinin tutuklanmasını talep etti.

İşçilerin birazdan nöbetçi sulh ceza hakimliğine çıkarılması bekleniyor.

İstanbul Barosu: En büyük toplu gözaltı ile karşı karşıyayız

Öte yandan işçilerin gözaltına alınmasına dair İstanbul Barosu yazılı açıklama yaptı.

“Havaalanı işçileri için sürdürülen soruşturmada yasa hükmü uygulanmamaktadır” denilen açıklamada, yapılan baskında 401 kişinin gözaltına alındığı hatırlatılarak “Bizzat Valilik açıklaması, ülkemizde yaşanan en büyük toplu gözaltı ile karşı karşıya olduğumuzu anlatmaktadır. Diğer taraftan ‘çözülmeye muhtaç’ sorunlar bulunduğunun kamu gücü tarafından açıklanması da, çalışma koşullarının anlaşılması bakımından önemlidir” denildi.

(Gazetekarınca)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler