2'nci Türkiye Kadın Buluşması: Yol haritası belirlenecek

İstanbul’da yarın gerçekleştirilecek 2’inci Türkiye Kadın Meclisleri Buluşması’nda kadın mücadelesini daha da ileriye taşımak için 2 yılın yol haritası çıkarılacak.

2'nci Türkiye Kadın Buluşması: Yol haritası belirlenecek

 

Kadın Meclisleri'nden Melek Önder, yarın gerçekleştirecekleri 2’inci Türkiye Kadın Buluşması'nda kadın mücadelesini daha ileriye taşımak için 2 yılın yol haritasını çıkaracaklarını söyledi.

Kadın Meclisleri, 2’nci Türkiye Kadın Buluşması’nı yarın Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirecek. 50 kentten yüzlerce kadının katılması beklenilen buluşmada, kadınlar önümüzdeki 2 yılın yol haritasını çıkaracak. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi ve Kadın Meclisleri'nden Melek Önder, söz konusu buluşma ve kadınların mücadelelerine dair konuştu. 

 

'Protestolar sonuç aldı devlet genelge hazırlamak zorunda kaldı’

Yıllardır kadın cinayetleri, kadın üzerindeki şiddetin her türlüsü ve çocuk istismarlarını durdurmak için mücadele verdiklerini ifade eden Önder, son yıllarda kadın mücadelesinin yükseldiğine işaret etti. Emine Bulut’un öldürülmesinin ardından yükselen tepkilerle birlikte toplumun tüm dikkatini kadın cinayetlerine yönlendirdiğine değinen Önder, “Tüm bunlar yaşanırken 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’nde on binlerce kadın sokağa çıktı. Ardından tüm dünyada yankı uyandıran Las Tesis protestoları  yaşandı. Bu protestolar karşısında somut olarak karşılıklar aldık, tüm eksikleri ile birlikte devlet genelgeler hazırlamak zorunda kaldı” dedi. 

 

 ‘Saldırılar arttıkça mücadele de büyüyor’

Kadına dönük saldırıların arttığı ve buna karşı mücadelenin de yükseldiği bir dönemde Kadın Meclisleri olarak 2’nci Türkiye Kadın Konferansı’nı toplama ihtiyacı duyduklarını kaydeden Önder, “Biz her gün adliyelerde, meydanlardayız. Öldürülen kadınların aileleri, şiddet gören kadınlar ve Türkiye’nin dört bir tarafından yüzlerce kadın bir araya gelerek, önümüzdeki süreçte bu mücadeleyi daha ileri nasıl götürebiliriz, nasıl büyütebiliriz, 81 ilde örgütlenmemizi nasıl tamamlayıp buralarda çalışmalarımızı nasıl ileri götürebiliriz diye konuşacağız. Çünkü kadın cinayetlerini durdurma mücadelesi aslında tarihi olan bir mücadele. Belli aşamalara geldik, tüm bunları kapsamlı bir şekilde ele alacağız” sözleriyle buluşmaya değindi.  

 

‘Amacımız tek bir kadının ölmediği bir ülke kurmak’

Bu ayın kadın cinayetleri verilerini yayınladıklarını aktaran Önder, Ocak ayında 27 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü, 7 kadının ise şüpheli bir şekilde öldüğüne işaret ederek, "Mücadelemiz sonucunda rakamların azaldığını görüyoruz. Ancak tabi ki bu yeterli değil. Bizim amacımız tek bir kadının dahi öldürülmediği, şüpheli tek bir kadının ölümünün dahi olmadığı bir ülkeyi kurmak. Bu yüzden tüm kadınlarla bir araya gelip tartışmalarımızı yaparak, yeni politik hattımızı oluşturmak konusunda kararlarımızı alacağız” diye konuştu. 

 

 ‘Çağırımızı tüm dünya kadınlarına yapıyoruz’

Konferansa farklı inanç ve kimliğe sahip kadınların da katılımını sağlayacaklarını belirten Önder, “Son yıllarda Suriye’den göçüp gelen kadınlarla birlikte göçmen kadınların da yaşadığı çok ağır problemlerle karşı karşıya kalıyoruz. Sırf kocalarını cezalandırmak mantığıyla kaçırılıp tecavüz edildikten sonra öldürülen göçmen kadın sorunu ile karşı karşıyayız. Bu nedenle çağrımızı sadece Türkiyeli kadınlara değil tüm dünya kadınlarına yapıyoruz. Dünya çapında yükselen kadın hareketleri var ve dünya deneyimlerini paylaşmak için Güney Amerika’dan, Ortadoğu’ya, Afrika’dan Avrupa’ya kadar dünyanın her tarafından kadınları konferansa bekliyoruz” dedi. 

 

Atılacak adımlar belirlenecek

Konferansta çok farklı konuları ele alacaklarını söyleyen Önder, şöyle devam etti: “Kadın cinayetlerinin durdurulması, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun uygulanması için atılacak adımlar, hazırlanan genelgelerin uygulanması için yol ve yöntemlerini ele alacağız. Rabia Naz gibi şüpheli çocuk ölümleri ve yine aynı şekilde şüpheli kadın ölümlerini nasıl açığa çıkartabiliriz, konu başlıkları halinde ele alacağız. Bütün öneri ve görüşleri ortak bir şekilde değerlendirip önümüzdeki iki yılın yol haritasını belirleyeceğiz."

(MA / Erdoğan Alayumat)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler