24 Hazirana giderken bir vaat da sağlık çalışanlarına: Yıpranma Payı

Sağlık Bakanı'nın sağlık çalışanlarına yönelik yıpranma payı müjdesini değerlendiren Fikret Çalağan, "Her seçim döneminde AKP iktidarı bu haklı talebi seçim malzemesi olarak kullanıyor" dedi.

24 Hazirana giderken bir vaat da sağlık çalışanlarına: Yıpranma Payı

SiyasiHaber - Sağlık Birimi

Yıpranma payı sağlık emekçilerinin öne çıkardığı mücadele taleplerinden. Tüm Sağlık Bakanları bu talebi yaşama geçirme sözü veriyor; ne yazık ki çok yol alınmıyor, kısmi düzenlemler ile geçiştiriliyor. Yeni Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’da beklenen müjdeyi kamuoyu ile paylaştı. Demircan, uzun süredir tartışılan düzenlemenin tasarı haline dönüştürüldüğünü belirtirken, “Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı” müjdesi verdi. Dahası “Tüm sağlık çalışanları için yıpranma payı üzerinde duruyoruz.” diyerek uygulamanın tüm sağlık çalışanlarını kapsayacağı bilgisini paylaştı. Miktar ile ilgili olarak da “1 yıllık çalışmaya 60 gün yıpranma verilmesi” Demircan tarafından dile getirildi. AKP’li Sağlık Bakanları’nın kamuoyunda olumlu etki yaratan bu tür mevzuat değişiklikleri, işin aslı öğrenildiğinde tamamen bir hayal kırıklığına döndüğünü bilen sağlık emekçileri çok umutlu değil.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) adına konuyu Siyasihaber’e değerlendiren Fikret Çalağan: "Sağlık ve sosyal hizmet çalışanların yaptığı iş ağır ve tehlikeli olmasından dolayı yıpranıyorlar. Bundan dolayı yıpranma payı en temel haklarından biridir. Biz SES olarak yıllardır bu hakkın savunucusu ve talepçisi olduk. Her seçim döneminde AKP iktidarı bu haklı talebi seçim malzemesi olarak kullanmaya devam ediyor. 2014 yılında bu yana sürekli müjde denilerek "yıpranma payında" bahsediliyor. Seçim bittiğinde ise yokmuş gibi davranıyorlar. Sayın Bakan 1 yıllık çalışmaya 60 gün diyor ancak sendikamızın talebi her yıl için 120 gün. Ayrıca nöbet ve mesai dışı çalıştırılanlara 150 gün, yoğun bakım-acil servis vb. öncelikli birimlerde ise 180 gündür. Bakanın önerdiği yıpranma payı yetersiz olduğu gibi, "Tüm sağlık çalışanları için yıpranma payı üzerinde duruyoruz. Şu anda meclis süreci için net bir şey söyleyemem. Ama tabii ki amacımız bu dönemde bu konunun bir sonuca bağlanması olur” diyerek seçim hesaplarına bu haklı talebi kurban etmeye çalışılıyor. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri boş vaatlere karnı tok. Bu söylemlerle çalışanları geçiştiremezsiniz." ifadelerini kullandı. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler