23 Haziran’a denk gelen İstanbul çıkışlı rezervasyonlar %100’e yakın iptal

YSK’nin İstanbul kararının ardından seçmendeki sandık hassasiyeti had safhaya çıktı. Turizm şirketleri İstanbul çıkışlı rezervasyonlarda daha önce görmedikleri ölçüde, %100’e yakın oranda iptaller olduğunu aktardı.

23 Haziran’a denk gelen İstanbul çıkışlı rezervasyonlar %100’e yakın iptal

YSK’nin Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal edip seçimin tekrarı için 23 Haziran tarihini belirlemesi, geniş bir kesimde sandıklara sahip çıkma hassasiyetini yeniden açığa çıkardı.

Havayolu şirketlerinin ücretsiz bilet değişimi kararları almasının ardından turizm sektörü temsilcileri de İstanbul çıkışlı rezervasyonların neredeyse tamamında iptal başvurusu aldıklarını açıkladı.

“Daha önce böyle bir iptal oranı görmedik”

Reuters’e konuşan Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, çok yüksek bir seçim hassasiyeti gördüklerini, daha önceki seçimlerde de iptal başvuruları aldıklarını ancak böyle bir oranı ilk defa gördüklerini aktardı.

Hesaplamalarına göre seçim olmasaydı 500 bin kişinin İstanbul dışında olacağını ancak 23 Haziran’a denk gelen rezervasyonların %90’dan fazlasını başka tarihlere kaydırmak zorunda kaldıklarını belirten Onaran, müşteriler aramadan onları aramak için bir ekip kurduklarını da dile getirdi.

“İstanbul çıkışlı rezervasyonlar %100 iptal diyebilirim”

5 bin 500 acente ile iletişim halinde olan Tur Operatörleri Platformu’nun sözcüsü Cem Polatoğlu da “23 Haziran’a denk gelen İstanbul çıkışlı rezervasyonların hemen hemen tamamında iptal başvuru var. Neredeyse yüzde 100 diyebilirim” diye konuştu.

Yurtiçi rezervasyonlarında sorun olmadığını, zaten havayolu şirketlerinin de hassasiyet gösterdiğini kaydeden Polatoğlu, yurtdışı rezervasyonlarında sorunlar yaşadıklarını, bazı otellerin anlayışla yaklaştığını ancak yabancı havayolu şirketlerinde sorunlar yaşayabildiklerini ifade etti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler