20 Eylül’de iklim grevine destek: Ya sıfır karbon, ya sıfır gelecek

Türkiye'den yaşam savunucuları, 20 Eylül etkinliklerinde genç iklim grevcilerine destek verecek ve talepleri yaygınlaştıracak.

20 Eylül’de iklim grevine destek: Ya sıfır karbon, ya sıfır gelecek

Türkiye’de “Sıfır Gelecek” kampanyası adı altında bir araya gelen kurumlar, başa İstanbul olmak üzere Türkiye’den 20 Eylül Küresel İklim Grevi Günü’ne ses verecekler.

Küresel iklim grevi, 20 Eylül’de “Fridays for Future / Gelecek için Cumalar” dayanışma ağının çağrısıyla gerçekleşecek. Greve bu sefer yetişkinler de katılacak.

İklim grevi, İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in geçtiğimiz sene İsveç parlamentosu önünde başlayan ve her Cuma devam eden iklim için okulu bırakma eylemleri Türkiye dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanına hızla yayılmasının ardından Thunberg’in akranları iklim krizine karşı somut adımların atılması talebiyle ortaya çıktı.

Daha önce 15 Mart ve 24 Mayıs’ta gerçekleşen küresel iklim grevlerine 1,5 milyonun üzerinde genç ve çocuk katılım göstermişti.

İstanbul’da atölyeler, forumlar gerçekleştirilecek

20 Eylül etkinliklerinde genç iklim grevcilerine destek verilecek ve talepler yaygınlaştırılacak.

Ayrıca 20 Eylül öncesinde tematik başlıklar altında etkinlikler düzenlenecek.

Etkinlikler şöyle;

* 23 - 24 Ağustos’ta Kadıköy Kargaart’ta İklim Adaleti üzerine atölyeler ve konuşmalar gerçekleşecek. *31 Ağustos’ta Kadıköy’de 5 Eylül’de ise Sarıyer’de, fosil yakıt karşıtı mücadele kapsamında  yönetmenliğini Umut Vedat’ın yaptığı ve Türkiye’den kömür mücadelelerine odaklanan Kara Atlas belgesel gösterimi yönetmen Umut Vedat’ın katılımıyla yapılacak.

* 7 Eylül’de Sarıyer Çevre ve Sanat Festivali kampsamında Türkiye’den iklim grevcisi gençler “İklim Adaleti Hemen Şimdi” forumu düzenleyecek.

* 8 Eylül’de ise Belgrad Ormanı’nda İklim İçin Ormanlar forumu gerçekleşecek.

* 12 Eylül’de Ataşehir DasDas Tiyatro’da İklim Krizi ve Gıda Güvenliği üzerine sohbetler ile 15 Eylül’de Kartal %100 Ekolojik Pazar Etkinlik Çadırı’nda çocuklara yönelik “Geleceğin Tohumları” etkinlikleri yapılacak.

(Bianet)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler