1968 kuşağının önemli devrimcilerinden THKO militanı Gülay Özdeş’i kaybettik

1968 kuşağının önemli isimlerinden, THKO militanı Gülay Ünüvar Özdeş yaşamını yitirdi. Cenaze töreni için 21 Ekim 2015 Çarşamba günü 14.30'da Karacaahmet Cemevi'nde toplanılacak, burada Helalleşme yapılacak. Karacaahmet Şakirin Camii'nde kılınacak ikindi namazına müteakkip ise Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilecek.

1968 kuşağının önemli devrimcilerinden THKO militanı Gülay Özdeş’i kaybettik

1968 kuşağının önemli isimlerinden, THKO militanı Gülay Ünüvar Özdeş yaşamını yitirdi. Cenaze töreni için 21 Ekim 2015 Çarşamba günü 14.30'da Karacaahmet Cemevi'nde toplanılacak, burada Helalleşme yapılacak. Karacaahmet Şakirin Camii'nde kılınacak ikindi namazına müteakkip ise Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilecek.

Gülay Özdeş, ODTÜ öğrencisiyken Dev-Genç'liydi. Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun (THKO) kurucularından ve önemli militanlarından biriydi. THKO 2 davasından yargılandı ve hapse girdi. Yaşamını yitirene dek, devrimci siyasetle iç içeydi.  

THKO’nun kuruluşunda dair Diyarbakır Cezaevi’nden önemli bir anısını şöyle anlatmıştır, "Hüseyin İnan broşürün daktiloyla yazılmış birkaç kopyasını bana verdi. Önce dikkatle okumamı ve benimsersem -şimdilik herkese değil- görüşlerinin görüşlerimize yakın olduğunu düşündüğüm arkadaşlara okutarak, gerekirse tartışmamı istedi. Hüseyin’in istediklerini yaptım. Broşürü okuyan arkadaşlardan büyük bir bölümü bizim gruba katıldı ve daha sonra THKO içinde yer aldı. Görüşlerin derlenip toparlanması, sistematize edilmesi açısından Diyarbakır cezaevi döneminin THKO’nun oluşumunda önemli bir rol oynadığını düşünüyorum.” Bu broşür daha sonra, THKO'nun ilk siyasal metni olan Türkiye Devirimi'nin Yolu adlı programın taslağı olacaktı. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler