19 Aralık ‘Hayata Dönüş’ Katliamı’nın 19’uncu yılında HDP’den açıklama

19 Aralık ‘Hataya Dönüş’ Katliamı’nın yıldönümünde HDP’den yapılan açıklamada, “19 yıl geçmesine rağmen, hala Türkiye cezaevlerinde işkence ve insanlık dışı kötü muameleler giderek artmakta” denildi

19 Aralık ‘Hayata Dönüş’ Katliamı’nın 19’uncu yılında HDP’den açıklama

Hakların Demokratik Partisi (HDP), 19’uncu yıldönümü olan 19 Aralık Katliamı’na dair yazılı açıklama yayımladı. Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’ın imzasıyla yapılan açıklamada, “19 Aralık katliamının üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen, hala Türkiye cezaevlerinde ağır insan hakları ihlalleri yaşanmaya devam etmektedir” belirtildi.

 

‘Vahşice saldıırdılar’

Yapılan açıklamada şunlar belirtildi: “20 Ekim 2000 yılında Türkiye Cezaevlerinde, geçilmesi amaçlanan F Tipi sistemini protesto etmek amacıyla yüzlerce tutuklu ve hükümlü 19 temel taleple açlık grevine başlamış; grevcilerden bir kısmı da grevlerini 45inci gününde taleplerinin karşılanmaması nedeniyle ölüm orucuna dönüştürmüştür. Dönemin hükümeti tarafından tutsakların bu talepleri kulak arkası edilmiş ve 19 Aralık günü sabaha karşı saat 04.30 sıralarında 20 cezaevinde aynı anda operasyon başlatılmıştır. ‘Hayata Dönüş’ adı verilen bu operasyonda, ağır silahlar, bugün dahi ne olduklarına ilişkin açıklama yapılamayan kimyasal yakıcı maddeler, iş makineleri, helikopterler ve gaz bombaları kullanılarak, cezaevlerinin çatıları delinip, duvarları yıkılarak tutsaklara vahşice saldırılmıştır. Yüzlerce asker, polis, gardiyan ve kontrgerilla birliği ile yapılan saldırı sonucunda 28 kişi katledilmiş, yüzlercesi ağır şekilde yaralanmıştır.

 

‘İşkence ve insanlık dışı kötü muameleler giderek artmakta’

19 Aralık katliamının üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen, hala Türkiye cezaevlerinde ağır insan hakları ihlalleri yaşanmaya devam etmektedir. İşkence ve insanlık dışı kötü muameleler giderek artmakta, cezaevlerinde ölümler yaşanmaktadır. Yeni 19 Aralıkların yaşanmaması için siyasi iktidar ve tüm yetkililer, yaşananlardan ders çıkarmalı; cezaevlerinde insan onurunu zedeleyen yaklaşımlar bir an önce son bulmalıdır.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler