15 erkek çocuğa yönelik taciz ve tecavüzün üstü örtülüyor mu?

Pertek ilçesinde en az 15 erkek çocuğa yönelik taciz ve tecavüze ilişkin başlatılan soruşturma “gizlilik" kararıyla yürütülürken, ilçedeki kadınlar, olayın üstünün örtülmesinden endişeli.

15 erkek çocuğa yönelik taciz ve tecavüzün üstü örtülüyor mu?

 

Dersim’in Pertek ilçesinde Harun Yıldırım tarafından en az 15 erkek çocuğa taciz ve tecavüz edildiği 8 Ocak günü ortaya çıktı. İlçede bilgisayar ve telefon tamirciliği yapan Harun Yıldırım ve ismi öğrenilmeyen 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan Harun Yıldırım’ın telefon ve bilgisayarında yapılan inceleme sonucu çok sayıda erkek çocuğa tecavüz edildiğine dair görüntülere ulaşıldı. Gözaltına alınanlardan Harun Yıldırım ve ismi öğrenilmeyen 2 kişi tutuklanırken, şüpheli Ahmet Oğuz ise hakkında yeterli delil olmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldı. Oğuz daha sonra intihar ederken, tutuklananlardan isimleri gizli tutulan 2 kişiden birinin korucu oğlu olduğu belirtildi. 

 

Asker ve polislerin ifadeleri alındı

Mezopotamya Ajansı’ndan Ayşe Sürme’nin haberine göre, iki aydır başlatılan soruşturma “gizlilik” kararıyla devam ederken, soruşturma kapsamında Harun Yıldırım’ın yanına giden birçok uzman çavuş, asker ve polisin ifadelerinin de alındığı ifade ediliyor. İlçe sakinleri, olayın içerisinde asker, polis ve korucuların bulunduğu organize bir çete ekibinin olduğunu belirtiyor.

 

İlçede sessizlik hakim

Pertek ilçesinde konuya ilişkin görüştüğümüz kadınlar, en çokta olayın üstünün örtülmesinden şikayetçi. Bu olayın üstünün ilçedeki erkekler ve yetkililerce örtüldüğünü dikkat çeken kadınlar, ilçede bir sessizliğin hakim olduğunu söyledi. 

 

‘Yetkililer üzerine düşen görevi yapmalı’

Sadece Pertek'te değil Türkiye ve dünyada kadın v çocuklara yönelik taciz ve tecavüz saldırılarının gün geçtikçe arttığını söyleyen Güler Atan (26), bu vakaların sistematik bir şekilde devam ettiğini belirtti. Pertek'in de küçük bir yer olmasına rağmen çocuklara cinsel istismar vakasıyla gündeme gelmesinin üzücü bir durum olduğunu dile getiren Atan, çocuk istismarı konusunda nerede olursa olsun halkın çok bilinçli olması gerektiğini kaydetti. Gereken duyarlılığın gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Atan, "Bunlara karşı olduğumuzu göstermek için bir araya gelerek gerekli yürüyüşler yapılmalı. Polis, yetkilileri üstüne düşen görevi yapmak zorunda. Böyle bir konu asla kabul edilemez" dedi. 

 

‘Suçlular cezalandırılmalıdır’

Yaşanan cinsel istismar olayından dolayı sokaklarda rahat yaşamadıklarını söyleyen Çiğdem Erol (40) ise olayı duydukları andan itibaren bir araya gelip tepki gösterdiklerini belirtti. Durum karşısında ilçede büyük bir güvensizliğin ortaya çıktığını ifade eden Erol, "Artık çocuklarımızı bir yere yollayamıyoruz. Düşünün uzun süren bir cinsel istismar olayıydı. Daha yeni duyulup ortaya çıktı. Bütün herkes de biliyordu. Kimse sesini çıkarmadı. En sonunda ortaya çıktıktan sonra herkes ayaklandı. Fakat üstünü kapattılar. Bu çok yanlış bir durum. Susmamalıydık. O toplumsal tepkiyi devam ettirmeliydik. Şu an herkes kabuğuna çekilmiş durumda. Bu durumda tepkisini gösteren sadece kadınlardı. Fakat erk zihniyet bunun önüne geçti. Dosyada gizlilik kararı var. ‘O çocuklara ne oldu, durumları nedir, suçlular ceza aldı mı, neden açıklama yapmıyorlar, bizden sakladıkları nedir’ bunları öğrenmek istiyoruz. Bir daha bu olayların yaşanmaması için suçlular cezalandırılmalıdır" şeklinde konuştu. 

 

‘Konuşamıyoruz’

Son zamanlarda Pertek ve Hozat'ta cinsel istismar olaylarının ortaya çıktığını dile getiren Aysel Kayış (27) da bu olayların gün geçtikçe arttığını gözlemlediğini ifade etti. Kayış, küçük bir yerde yaşadıkları için kadınlar olarak fazla seslerini duyuramadıklarını altını çizdi. Kadınlar olarak protesto etkinlikleri yaptıklarını söyleyen Kayış, "Buradaki en önemli şey ise çarşı içerisinde bulunan erkeklerdir. Birçok durumu onlar görüyor. Kadınlar çok fazla çarşı içerisinde bulunmuyor. Onlar bu konuda duyarlı olmalıdır. Özellikle aileler çok bilinçli olması gerekiyor. Çocuklarına sen bugün ne yaptın diye sormuyorlar. Sabahtan akşama kadar erkekler, okey oynayacaklarına bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor. Yapılan bir taciz, tecavüzün üstü örtüldüğünde sesini duyuramıyorsun. Ses çıkardığın an susturuluyorsun. Hatta bir kadın arkadaşımız bu istismarlar için emniyete yönelik konuşma yaptı. Bu kadın arkadaşa özür diletmişlerdi. Görüldüğü gibi konuşamıyoruz. Bunların önüne geçmek için sadece Pertek veya Dersimdeki kadınlar değil tüm Türkiye'deki kadınlarla bir araya gelmeliyiz. Bu olayın üstü örtüldü" diye konuştu. 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler