13 yaşındaki kızına cinsel istismarda bulunan baba serbest bırakıldı!

Kocaeli’de şiddet gördüğü eşinden 8 aydır ayrı yaşayan anne H. Ö, boşanma aşamasındayken 13 yaşındaki kızının babası tarafından cinsel tacize uğradığını öğrendi, şikayetçi oldu. Mahkeme, kızını taciz eden erkeği serbest bıraktı.

13 yaşındaki kızına cinsel istismarda bulunan baba serbest bırakıldı!

Evrensel’in haberine göre, Kocaeli’de şiddet gördüğü eşinden 8 aydır ayrı yaşayan anne H. Ö, boşanma aşamasındayken 13 yaşındaki kızının babası tarafından cinsel tacize uğradığını öğrendi, şikayetçi oldu. İstismara uğrayan çocuk ve olaya tanıklık eden kardeşinin ifadesi alındı. Savcı, baba L.Ö’yü “adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılması” talebiyle mahkemeye sevk etti, mahkeme de babayı serbest bıraktı. Anne H. öfkeli; “Çocuklar, anneler susmuyor ama yargı susturuyor” diyor.

Kocaeli’de gerçekleşen olayda 8 aydır eşinden ayrı yaşayan anne H, geçtiğimiz günlerde 13 yaşındaki kızının babası L.Ö. tarafından cinsel tacize uğradığını öğrenerek şikayette bulundu.

Anne H. “Kızım kardeşiyle televizyon izliyordu. Televizyonda yayımlanan dizide bir karakter üvey babasının cinsel istismarına uğramış, bunu annesine anlatıyordu. O esnada çocuklarımın birbirlerine baktıklarını ve gözlerinin dolduğunu fark ettim; sonra küçük kızım ‘Anne biz sana ablamın yaşadıklarını anlatsak sen babamı öldürürsün’ dedi, büyük kızım konuşmasını engellemeye çalıştı ama konuşup anlatmasını istediğimde her şeyi anlattı. Ben çalışan bir anneyim, çocuklarıma babaanneleri bakıyordu. Kızım daha önce yaşadıklarını babaannesine anlatmış ama o hep geçiştirmiş, ‘Öyle bir şey olmamıştır’ diyip üstünü kapatmış.” şeklinde konuştu.

Yasalar uygulanmıyor

Anne H.Ö, olayı öğrenmesinin ardından şikayette bulunduklarını, olayı yaşayan çocuğun ve kardeşinin ifadesinin alınmasının ardından L.Ö’nün gözaltına alındığını, savcının adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılması talebiyle mahkemeye sevk ettiğini, mahkemenin şahsı serbest bıraktığını belirtti.  Anne H. çocuğunun yaşadığı istismarda ne kendisinin ne de çocuğunun sessiz kalmadığını, günlerdir çocuk istismarında cezaların yetersizliğinin tartışılırken yargının varolan yasaları bile uygulamadığını belirterek şunları söyledi:

“Günlerdir televizyonlarda çocuklar susmasın deniyor. Çocuklar susmuyor ama adalet susuyor. Benim çocuğum susmadı, anlattı ama gereği yapılmadı. Bizim can güvenliğimiz yok, bu olaydan önce aldığımız onca tedbir kararına rağmen defalarca kapımıza dayandı, çocuklarıma ve bana hakarette bulundu. Daha kötüsünün olmayacağının garantisi var mı? Bizi kim koruyacak?” Anne H.Ö’nün anlatımına göre kendisi ve çocukları hakkında koruma kararı olmasına rağmen L.Ö. defalarca kararı ihlal etmiş, ancak herhangi bir yaptırım söz konusu olmamış. İstismar şikayetinin ardından babanın çocukları görme izni de kaldırılmış durumda. Ancak babanın salıverilmiş olması anneyi ve çocukları tedirgin ediyor.

‘Uygulanmayan yasaya baksınlar’

Anne H.Ö’nün başvurduğu Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneğinden Gözde Meydan, son günlerde çocuk istismarında “cezaların yetersizliği” konusu gündem edilip “idam, hadım” tartışmalarının önümüze sürüldüğünü hatırlatarak: “Var olan yasaların bile uygulanmadığına dikkat çekti. Meydan: “İdam, hadım gibi sorunu daha da derinleştirecek uygulamaları çözüm diye sunmak yerine, her gün benzer biçimde yaşanan bu adaletsizliğe son vermek için var olan yasaları uygulasınlar.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler