13 partiden kayyım tepkisi: Sessiz kalmayacağız

HDP’li belediyelere kayyım atanmasıyla ilgili 13 siyasi partiden yapılan ortak açıklamada, “Halkın iradesinin hiçe sayılmasına; yerel yönetimlerin etkisizleştirilmesine ve yok edilmeye çalışılmasına sessiz kalmayacağız” denildi.

13 partiden kayyım tepkisi: Sessiz kalmayacağız

 

13 siyasi parti tarafından HDP’li beş belediyeye kayyum atanmasıyla ilgili yapılan açıklamada; “Gasbedilen halkın iradesidir; sessiz kalmayacağız!” denildi. 

Anayasayla güvenceye alınmış seçme ve seçilme hakkının bir kez daha çiğnendiği vurgulanan açıklamada; “Halkın yerel seçimlerde ortaya koyduğu irade gasp edildi. Seçimle kazanamadığını, hukuksuzluk ve zorbalıkla ele geçirmeye çalışan siyasi iktidar, HDP’li beş belediyeye daha kayyım atadı” denildi.

KHK hukuksuzluğu ile 6 belediye gasbedilirken, kayyım atanan HDP’li belediye sayısının 45 olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi; “Haklarında hiçbir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan belediyle başkanları görevden alındı, bir kısmı tutuklandı.” 

 

‘Kayyumlar sonucunda üç milyona aşkın seçmenin iradesi yok sayıldı’

Kayyumlar sonucunda üç milyonu aşkın seçmenin iradesinin yok sayıldığının altı çizilen açıklamada; “HDP’li seçmenin iradesinin yok sayılması ile birlikte iktidar tüm muhalif belediyeleri kapsayacak şekilde hukuksuzluğu genişletiyor. Muhalif partilere mensup belediye başkanlarını görevden alıyor ve belediyelerin halkın ihtiyacını karşılamasının önüne hukuku hiçe sayan engeller koyuyor. İktidar muhalif yerel yönetimleri, kayyım atayarak ve yetkilerini kısıtlayarak etkisizleştirmeye çalışıyor. İktidar, bir yönetme biçimi haline getirdiği kayyım atamalarını, siyasi muhalefeti baskı altına almak, yerel halk iradesini yok etmek, halkın yerelde örgütlenmesini engellemek için kullanıyor” denildi.

 

‘İktidarın anayasa ve hukuka aykırı tutumuna karşı çıkıyoruz’

13 siyasi partinin açıklamasında “İktidarın anayasa ve hukuka aykırı tutumuna karşı çıkıyoruz. Görevden alınan belediye başkanları göreve iade edilmeli, yerel yönetimlere yönelik baskılar sona ermelidir” denilerek seçme ve seçilme hakkının çiğnenmesine, halkın iradesinin hiçe sayılmasına; yerel yönetimlerin etkisizleştirilmesine ve yok edilmeye çalışılmasına sessiz kalınmayacağı vurgusu yapıldı.

 

Açıklamaya imza atan partiler

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)
Devrimci Parti
Emek Partisi (EMEP)
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP)
Halkevleri
Halkların Demokratik Partisi (HDP)
Sol Parti 
Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP)
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)
Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP)
Türkiye İşçi Partisi (TİP)
Türkiye Komünist Partisi (TKP)
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler