12 bin yıllık tarihi olan Hasankeyf'te 50 yıllık ömrü olması planlanan baraj için tarihi çarşı da yıkıldı

12 bin yıllık geçmişe sahip Hasankeyf'te, 610 yıllık Er-Rızk Camii’nin 'taşınması' için tarihi çarşının esnafına verilen süre doldu. Tarihi çarşı kepçe ve dozerlerle yıkıldı.

12 bin yıllık tarihi olan Hasankeyf'te 50 yıllık ömrü olması planlanan baraj için tarihi çarşı da yıkıldı

 50 yıllık ömrü olması öngörülen Ilısu Barajı için tarihi Hasankeyf ve Dicle Vadisi adım adım köklerinden kopartılıyor. Hasankeyf’teki tarihi yapılar birer birer sökülerek, 3 kilometre mesafede TOKİ tarafından oluşturulan yeni yerleşim alanına taşınıyor.

610 yıllık Er-Rızk Camii’nin taşınması için Hasankeyf’in tarihi çarşısı olan Kale Sokağı da yıkıldı. Esnafın taşınması için verilen sürenin dolmasının ardından çarşamba günü yıkım işlemi başlatıldı. Cumhuriyet’ten Mehmet Kızmaz’ın haberine göre esnaflar büyüdükleri dükkanlardan hüzün içinde ayrılırken, bazı esnaflar ise yeni yerleşkede kendilerine yer verilmediği için taşınamadı.

Bekar olduğu gerekçesiyle yeni yerleşkede yer verilmeyen ve çocukluğundan beri tarihi ilçede esnaf olan Ali Aslankılıç, dükkanını eşyalarıyla yakarak durumu protesto etti. Aslankılıç, “Kalpleri soğuklar gelip ısınsın artık” ifadelerini kullandı. Aslankılıç, benzer durumda olan birçok esnaf ve Hasankeyf’linin olduğunu da anlattı.

(DUVAR)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler