11 aktivistin yargılandığı Büyükada Davası ertelendi

Büyükada'daki atölye çalışması sırasında baskınla gözaltına alınan insan hakları savunucularının yargılandığı dava, savcının ek süre talep etmesiyle ertelendi.

11 aktivistin yargılandığı Büyükada Davası ertelendi

İstanbul Büyükada’da toplantı yaparken gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra haklarında iddianame hazırlanan 11 insan hakları savunucusunun davası bugün görüldü. Dava, savcının ek süre talep etmesi nedeniyle ikinci kez ertelendi.

Büyükada'da yapılan toplantıya ilişkin, Ali Ghravi, Günal Kurşun, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser, İlknur Üstün, Nalan Erkem, Nejat Taştan, Özlem Dalkıran, Peter Frank Steudtner ile Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi yöneticilerinden Taner Kılıç, Muhammet Şeyhmus Özbekli ve Nejat Taştan'ın, ‘silahlı terör örgütüne üye olma' ve ‘silahlı terör örgütüne yardım etme' iddiasıyla yargılandığı dava İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşma savcısı, dosyaya yeni atandığını belirterek, dosyadaki içeriğin ve evrakların fazlalığı sebebiyle mütalaa için süre talep etti. 

Avukatlar: Derhal beraat kararı verilmeli

T24'te yer alan habere göre avukatlar, dosyada derhal beraat kararı verilmesini, mahkeme aksi kanaatteyse de duruşmanın yakın bir zamana ertelenmesini istedi. Dava, 27 Kasım saat 09:30'a ertelendi. 
16 Temmuz'da görülen davada mahkeme heyeti, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması ve sanıkların esas hakkındaki savunmalarını yapmaları için duruşmayı 9 Ekim'e ertelemişti.

Ne olmuştu?

İstanbul Büyükada'da insan haklarına ilişkin bir atölye çalışması için bir otelde bir araya gelen 10 insan hakları savunucusu, 5 Temmuz’da buraya düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alınmıştı.


18 Temmuz’da İnsan hakları savunucuları İdil Eser (Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü), Özlem Dalkıran (Yurttaşlık Derneği), Günal Kurşun (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Ali Garawi (İsveç vatandaşı insan hakları eğitimcisi), Peter Steudtner (Almanya vatandaşı insan hakları eğitimcisi) "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" (TCK 220/6), "silahlı terör örgütüne üyelik" (314/2 ve 314/3) iddialarıya tutuklandı.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan İlknur Üstün (Kadın Koalisyonu), Nalan Erkem (Yurttaşlık Derneği) ise savcının itirazı üzerine 23 Temmuz’da tutuklandı. 25 Temmuz'da Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli haftada iki gün adli kontrol şartıyla ve yurtdışına çıkma yasağıyla serbest bırakıldı.

Hazırlanan iddianameye Haziran 2017’den beri tutuklu bulunan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı avukat Taner Kılıç da "şüpheli" olarak eklendi.

Cumhuriyet savcısı Can Tuncay’ın hazırladığı iddianamede hak savunucular "FETÖ/PDY", "PKK/KCK" "DHKP/C" üyesi olmakla suçlandı.

Hak savunucuları, 25 Ekim 2017’de ilk kez hakim karşısına çıktı. İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi, Günal Kurşun, İlknur Üstün, İdil Eser, Nalan Erkem, Peter Steudtner, Özlem Dalkıran, Ali Garawi ve Veli Acu'nun tahliyesine karar verdi. Ayrıca Özlem Dalkıran ve Veli Acu hakkında yurtdışına çıkış yasağı koydu. Tutuksuz sanıklar Şeyhmus Özbekli ve Nejat Taştan hakkında 25 Temmuz 2017'de verilen adli kontrol kararı ise kaldırıldı.

Mahkeme dosyaya sonradan "şüpheli" olarak eklenen Taner Kılıç hakkında "terörizmin finansmanı ve casusluk" iddiasıyla tutuklu bulunduğu, İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dosyanın Büyükada Davası ile birleştirilmesine karar verdi.

Taner Kılıç hakkında da 15 Ağustos 2018 günü tahliye kararı verildi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler