10 Ekim katliamının 39. ayında hayatını kaybedenler unutulmadı

10 Ekim'in 39. ayında Ankara Garı önünde anma düzenleyen aileler, 'Barış Meydanı' taleplerine henüz bir yanıt verilmediğini söyledi.

10 Ekim katliamının 39. ayında hayatını kaybedenler unutulmadı

10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitirenler saldırının 39. ayında da unutulmadı. 103 kişinin hayatını kaybettiği ve yüzlerce kişinin yaralandığı katliamın gerçekleştiği Ankara Garı önünde bir araya gelen aileler, sendikalar ve siyasi partiler buraya karanfiller bıraktı.

10 Ekim Derneği yönetici İhsan Seylan, "39 ay önce burada 103 canımızı kaybettik. O günden beri yaralarımız taze. O günden beri kanları buradaki taşlarda duruyor. Hala evinden çıkamayan anneler var. Bugüne kadar hiçbir şekilde yüreklerimize su serpilmedi. Burayı çocuklarımızın mezarı olarak gören aileler olarak, hâlâ anıt olmayan buraya her geldiğinde acı ve hüzünle karşılaşıyoruz. Bu konudaki girişimlerimiz hep sonuçsuz kaldı, hala net bir cevap bize sunulmadı" dedi. Katliamın gerçekleştiği Ankara Garı meydanının emek, demokrasi ve barış meydanı adıyla düzenlenmesini istediklerini söyleyen Seylan, "Biz burada düşen barış bayrağını en yükseğe kaldıracağız. Onların hayallerini gerçekleştirmek için son nefesimize kadar mücadelemize devam edeceğiz" dedi.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de 10 Ekim mitingine barış ve demokrasi talepleriyle geldiklerini ama Ortadoğu'da savaş isteyenler ve Türkiye'deki işbirlikçilerinin bir katliam gerçekleştirdiğini söyledi.

Bugüne kadar süren yargılamalarda sorumluların yargılanmadığını ifade eden Bozgeyik, Cumartesi Anneleri, Roboskili aileler gibi gerçek bir adalet için bu mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi.

(ETHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler