10 Ekim katliamında yaşamını yitirenler mezarı başında anıldı

103 kişinin yaşamını yitirdiği 10 Ekim katliamının 3’üncü yılında yaşamını yitirenler mezarları başında anıldı. Yaşamını yitirenlerin aileleri ve katliam mağdurları, “10 Ekim’i unutmadık, unutturmayacağız. Gerçek katiller yargılanana kadar mücadelemiz devam edecek” dedi.

10 Ekim katliamında yaşamını yitirenler mezarı başında anıldı

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı önünde düzenlenen ‘Barış, Emek ve Demokrasi’ mitinginde İŞİD’in gerçekleştirildiği bombalı saldırı sonucu yaşamını yitiren 103 kişi, katliamın 3’üncü yılında Karşıyaka Mezarlığı’nda anıldı. KESK, 10 Ekim-Der, DİSK ve TMMOB ortaklığıyla düzenlenen anma etkinliğine, sendika ve siyasi parti temsilcileri, yaşamını yitirenlerin aileleri, katliam mağdurları ile sivil toplum örgütleri katıldı. Mezarlığın girişinde bir araya gelenler yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşundan sonra basın metnini KESK Dönem Sözcüsü Devrim Kaya okudu.

‘Barıştan korktular’

10 Ekim katliamını anlamak, unutmamak ve unutturmamak için 2015 yılında ülkede yaşanan siyasi ve toplumsal olayların hatırlatılması gerektiğini belirten Kaya, “2015 yılında çözüm sürecinin yarattığı umutlara girmiştik. En son Dolmabahçe Mutabakatı ve ardından Newroz mitinglerinde açıklanan deklarasyonlarla barışa dair umutlarımızın canlandığı günleri yaşadık. Ancak bir takım karanlık güçler, halkların, emekçilerin lehine olan bu süreci tersine çevirmek için harekete geçtiler. Yanı başımızda Suriye ve Ortadoğu’daki gelişmelerle birlikte ülkemizde şiddetin hızla tırmandırıldığı bir döneme girdik. Bu gidişten kaygı duyan tüm emek ve demokrasi güçleri, barış ve demokrasi talebindeki ısrarını bir kez daha belirtmek için 10 Ekim 2015 günü Ankara’da miting yapma kararı almıştı. Ancak barış ve demokrasi istemeyen, aydınlıktan korkan cani ve karanlık güçler, halaylar çekerek barış şarkılarını söyleyen bu güzel insanların ortasında piyonlarını patlatarak 103 yoldaşımızı katlederek, 500’ün üzerinde yoldaşımızın yaralanmasına neden oldular” dedi.

‘Davanın takipçisi olacağız’

10 Ekim katliamının insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu ifade eden Kaya, “Bizler bu katliamı unutmayacağız, unutturmayacağız. Bizlere düşen görev; yoldaşlarımızdan devraldığımız insanlık bayrağını her koşulda daha yükseklere çıkartarak ve anılarına bağlı kalarak mücadeleye kesintisiz devam etmektir. Bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kafanfiller bırakıldı

Basın açıklamasının ardından katliamda yaşamını yitirenlerin mezarları ziyaret edilerek karanfiller bırakıldı. Mezar ziyaretinde duygusal anlar yaşanırken, katliamda yaşamını yitiren avukat Uygar Coşgun’un eşi Mehtap Sakinci Coşgun, “Katliamın üçüncü yılını dolduruyoruz. Her doğum günlerinde, yılbaşında geliyoruz buraya. Oğlum iki yaşından beri burada. Babasının mezarıyla o ilgileniyor. Hayatımızın sonuna kadar buraya gelmeye ve babasının ve yoldaşlarının mücadelesine devam edecek. Onların mücadelelerini devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler